hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BM'den kanlı rehine operasyonuna tepki: "Saldırıyla derin bir şok yaşadık"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail'in Gazze'de 4 rehineyi kurtardığı ancak 274 Filistinli sivili öldürdüğü katliamla ilgili Birleşmiş Milletler'den tepki geldi. BM İnsan Hakları Ofisi, saldırının savaş suçu olabileceği yorumunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “İsrail güçlerinin hafta sonu Nuseyrat'ta dört rehinenin serbest bırakılmasını sağlamak için düzenlediği operasyonun siviller üzerindeki etkisi karşısında derin bir şok yaşadık. Çoğu sivil yüzlerce Filistinlinin öldürüldüğü ve yaralandığı bildirildi. Baskının bu kadar yoğun nüfuslu bir bölgede gerçekleştirilme şekli, İsrail kuvvetlerinin savaş yasalarında yer alan ayrım, orantılılık ve tedbir ilkelerine uyup uymadığı konusunda ciddi soru işaretleri uyandırıyor.” İsrail'in 4 vatandaşını Gazze'den kurtarırken 274 Filistinliyi öldürmesine Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi böyle tepki gösteri.

  BMden kanlı rehine operasyonuna tepki: Saldırıyla derin bir şok yaşadık

  Hayatını kaybeden Filistinli siviller karşısında şoke olduklarını belirten İnsan Hakları Ofisi, İsrail'in savaş suçu işlemiş olabileceğini söyledi. “Davranış, tedbir mi, ölçülülük mü, ayrım mı olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Ve bunlar, herhangi bir askeri operasyonun yürütülmesinde temel unsurlar olan, burada gündeme getirdiğimiz üç konudur. Ve yıkımın boyutu, insan sayısı, ölen ve yaralananların sayısı, bu ilkelerin uygulanıp uygulanmadığını ciddi şekilde sorguluyor.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BMden kanlı rehine operasyonuna tepki: Saldırıyla derin bir şok yaşadık

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence, saldırının gerçekleştirilme şeklinin bir felaket olduğunun altını çizdi. “Yani sadece yaralananlar, yakınlarını kaybedenler, sevdiklerini kaybedenler için değil, aynı zamanda hastanelerde çalışan ve bu kadar çok sayıda insanla baş etmeye çalışan insanlar için de çilenin ne kadar zor olduğunu hayal edebilirsiniz. Bugün buradayız. Çünkü bu tam bir felaketti, sivillerin yine bu olayın tam ortasında kalmasıyla gerçekleştirilme şekli tam bir felaketti.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow