Boeing: "500 bin pilot, 600 bin teknisyene ihtiyaç olacak"

Boeing: "500 bin pilot, 600 bin teknisyene ihtiyaç olacak"

Önümüzdeki 20 yılda yaklaşık 1,2 milyon yeni pilot ve teknisyene ihtiyaç duyulacak. En yüksek talep ise, Asya Pasifik Bölgesi'nden gelecek. Öngörü, dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing'e ait.

ABD'li uçak üreticisi Boeing, 20 yıl boyunca üretilecek on binlerce yeni ticari uçağı uçuracak ve bakımını gerçekleştirilecek personele ilişkin tahminlerini paylaştığı Pilot ve Teknisyen Tahmini Raporu'nu yayımladı. Boeing, 2015-2034 dönemine ilişkin tahmin raporunda, önümüzdeki 20 yılda dünyadaki tüm havayollarının küresel filoya 38 bin uçak ekleyeceği ve ticari uçak pilotları ile bakım teknisyenlerine olan güçlü talebin devam edeceği tahmininde bulundu.


Boeing'in 2015 Pilot ve Teknisyen Tahmini raporuna göre, önümüzdeki 20 yılda dünya çapında 558 bin yeni ticari havayolu pilotuna ve 609 bin yeni ticari havayolu bakım teknisyenine ihtiyaç duyulacak.


Boeing'ten çılgın patent: Star Wars tipi güç kalkanı


Boeing Uçuş Hizmetleri Başkan Yardımcısı Sherry Carbary, "Bu ihtiyaca cevap verebilmek için, Boeing geçen sene rekor sayıda pilot ve teknisyene dünyanın çeşitli yerlerindeki 17 eğitim kampüsünde eğitim verdi ve kariyerlerinin başındaki pilotların kalifiye ticari havayolu pilotu olmasını sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir Pilot Geliştirme Programı'na yatırım yaptı. Müşterilerimizin sayıları giderek artan uçak yolcularını memnun edebilmelerini sağlamak amacıyla, verdiğimiz eğitimlerin sayısını artırmaya devam edeceğiz" dedi.


THY, Airbus A380 ile Boeing 747-81 arasında kaldı


Carbary sözlerine şöyle devam etti:


"Havayolu profesyonellerine olan küresel talebi karşılamaya tek başına bir şirketin gücü yetmez. Uçak üreticileri, havayolları, eğitim ekipmanı üreticileri, eğitim hizmeti veren kurumlar, düzenleyici kuruluşlar ve eğitim kurumlarının hepsi pilot ve teknisyenlerin eğitimi ve sertifikasyonuna olan artan ihtiyacı karşılamak için birlikte harekete geçiyor."


Boeing, uçak siparişlerinde Airbus'ı geçti


Boeing'in 2015 tahmini, pilot talebinde sürekli bir artış öngörüyor. Bu rakam, 2014 tahminine kıyasla yüzde 4'ten fazla bir artışı işaret ediyor. Bakım teknisyenlerine olan talep ise yaklaşık yüzde 5 arttı.


Nitelikli işgücüne olan küresel talebin kaynağı, devam eden ekonomik genişleme olacak ve bunun sonucunda her yıl yaklaşık 28 bin yeni pilot ve 30 binden fazla yeni teknisyene ihtiyaç duyulacak.


Boeing: Türkiye'den yerli uçak için teklif gelirse düşünürüz


Önümüzdeki 20 yıllık dönemde yeni pilot ve teknisyenlere olan tahmini talebin bölgelere göre dağılımı Boeing'in raporuna göre şöyle:


- Asya Pasifik - 226 bin pilot ve 238 bin teknisyen
- Avrupa - 95 bin pilot ve 101 bin teknisyen
- Kuzey Amerika - 95 bin pilot ve 113 bin teknisyen
- Latin Amerika - 47 bin pilot ve 47 bin teknisyen
- Orta Doğu - 60 bin pilot ve 66 bin teknisyen
- Afrika - 18 bin pilot ve 22 bin teknisyen
- Rusya / CIS - 17 bin pilot ve 22 bin teknisyen

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS