Boris Johnson: Rusya'ya NATO'yla ilgili bazı güvenceler vermek istiyoruz

Boris Johnson: Rusya'ya NATO'yla ilgili bazı güvenceler vermek istiyoruz

Boris Johnson: Rusya'ya NATO'yla ilgili bazı güvenceler vermek istiyoruz

ABD ile Rusya arasındaki Ukrayna kriziyle ilgili diplomasi trafiğinin yoğunlaştığı sırada, Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın sözcüsü, Rusya'ya NATO'nun rolü konusunda güvenceler vermek istediklerini söyledi. Sözcü, bunun bir savunma ittifakı olduğu ve herhangi bir Avrupa demokrasisinin isterse katılabilmesi gerektiği savını sözlerine ekledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD yönetiminin Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının elinin kulağında olduğu iddiasını yaydığı, Moskova'nın ise ABD ve NATO'dan güvenlik garantisi taleplerinde ısrarlı olduğu dönemde, diplomatik çözüm temasları ve açıklamaları yoğunlaştı. Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın sözcüsü, Rusya'ya, NATO'nun rolü konusunda güvenceler vermek istediklerini söylese de Moskova'nın taleplerinin tersi yönde konuştu.

Johnson'ın sözcüsü "Rusya, olası NATO saldırganlığı konusundaki endişelerini dile getirdi, ancak NATO'nun özünde bir savunma ittifakı olmasından ötürü bu endişelerinin tümden temelsizliği konusunda net olduk" diyerek ekledi:

"Ancak bu cephede diplomatik güvence sağlamak için Rusya ile birlikte çalışmak istiyoruz. Başbakan ve diğer Batılı liderler, tüm Avrupa demokrasilerinin NATO'ya katılma hakkı olduğunu söylediğinden, buradaki mesele taviz vermek değil."

Rusya'nın talep ettiği güvenlik garantileri arasında NATO'nun Ukrayna'yı asla üye almayacağını taahhüt etmesi de var.

DIŞİŞLERİ BAKANI TRUSS, MOSKOVA'YA BEKLENİYOR

Bugün Downing Sokağı 10 Numara'dan bu açıklamanın gelmesinin öncesinde, Moskova ile Londra'nın Britanya Dışişleri Bakanı Liz Truss'un Moskova'ya ziyaret düzenlemesi üzerinde çalıştığı duyuruldu. Planlanan ziyaretin amacı, 'Ukrayna çevresindeki durumu ve ilgili gerilimleri azaltmanın yollarını görüşmek' olarak açıklandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'na göre, ziyaret 10 Şubat için planlanıyor, ancak halen üzerinde çalışılıyor.

Geçen ay Londra'dan, Başbakan Johnson'ın Dışişleri Bakanı Truss'ın gelecek günlerde Rusya'yı ziyaret etmesini istediği açıklaması gelmişti. Ancak, bu ayın başında Truss, Kovid testi pozitif çıktığından ziyaretini ertelediğini söyledi. Bu arada İngiliz kadın bakan 'Amerikan istihbaratının elinde Moskova'nın komşusunu işgale hazırlandığına dair şoke edici kanıtlar olduğundan' söz etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bugüne dek Londra, Washington'ın 'Kremlin'in Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığı yönündeki' asılsız iddialarını tekrarlayageldi. Rusya liderliğinin Batılı muhataplarıyla biraraya gelerek iddiaları ısrarla reddetmesine rağmen, ABD ile Britanya gibi önde gelen müttefikleri, iddialarında aylardır ısrar ediyor. Gerginliği tırmandıran son adım, Washington'ın bunu nereden çıkardığına dair herhangi bir ayrıntı sunmaksızın, 'taarruzun haftalar, hatta günler içinde başlayabileceği iddiasını' ortaya atması oldu.

Tarih belli oldu! İngiltere dışişleri bakanı Rusya'ya gidiyor

Tarih belli oldu! İngiltere dışişleri bakanı Rusya'ya gidiyor