hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Brezilya-Venezuela ilişkilerinde yeni dönem: Maduro'dan 8 yıl sonra ilk ziyaret!

  Brezilya-Venezuela ilişkilerinde yeni dönem: Madurodan 8 yıl sonra ilk ziyaret
  expand
  KAYNAKİHA

  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 8 yılın aranın ardından ilk kez Brezilya'yı ziyaret etti. Maduro'ya 2019 yılında Brezilya'ya giriş yasağı gelmiş, 2022'nin Aralık ayında ise bu yasak kaldırılmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 2019’da dönemin Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro tarafından ülkeye girişine yasak getirilmesinden 4 yıl sonra ilk kez Brezilya’yı ziyaret etti. Brezilya’nın başkenti Brasilia’da gerçekleştirilecek Latin Amerikalı Liderler Zirvesi öncesinde dün Maduro’yu makamında kabul eden Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, “Maduro’nun buraya gelişi, dönüşü için bir başlangıç olması nedeniyle önemli” ifadelerini kullandı. Maduro, ikili ilişkiler için yeni bir dönemin başladığını ve Venezuela’nın Brezilyalı yatırımcılara açık olduğunu belirterek iki ülke arasındaki birlikteliğin her zamankinden daha güçlü olması gerektiğini söyledi. Bölgenin yoksullukla mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Lula ise, ilişkilerin sağlam kalacağını belirterek ABD’nin Venezuela’ya uyguladığı ve uygulayacağı 900 adet yaptırımı ise “abartılı ve açıklanamaz” olarak nitelendirdi.

  Brezilya-Venezuela ilişkilerinde yeni dönem: Madurodan 8 yıl sonra ilk ziyaret

  EN SON 2015 YILINDA ZİYARET ETMİŞTİ

  Uzun yıllardır Lula da Silva ile güçlü bağlara sahip olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Brezilya’yı son olarak 2015 yılında ziyaret etmişti fakat ideolojik olarak sol çizgideki Maduro’nun ile dönemin Brezilya Devlet Başkanı Bolsonoro ile bir görüşme olmamıştı. 

  Maduro'ya 2019 yılında Jair Bolsonaro döneminde Brezilya'ya giriş yasağı gelmiş, 2022'nin Aralık ayında ise bu yasak kaldırılmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brezilya-Venezuela ilişkilerinde yeni dönem: Madurodan 8 yıl sonra ilk ziyaret

  DİPLOMATİK İLİŞKİLER YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

  Venezuela ile Brezilya arasındaki ilişkiler, 2019 yılında Brezilya hükümetinin Juan Guaido’yu Venezuela’nın meşru lideri olarak tanımasının ardından bozulmuştu. Brezilya ise 2022’de yapılan başkanlık seçimlerini İşçi Partisi lideri Luiz Inacio Lula da Silva’nın kazanmasının ardından Venezuela hükümeti dostluk bağlarını yeniden güçlendirmek için iyi niyetlerini dile getirmiş, Lula da Venezuela ile diplomatik ilişkileri yeniden inşa edeceğini duyurmuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow