Bülent Arınç'ın "kahkaha" sözleri dış basında

Bülent Arınç'ın "kahkaha" sözleri dış basında

Bülent Arınç'ın kahkaha sözleri dış basında

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak" şeklindeki sözleri dünya medyasında geniş yankı buldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Bülent Arınç'ın sözlerinin dünyadaki yansımaları...

İNGİLİZ BASINI

The Guardian:
The Guardian haberi, "Türk başbakan yardımcısı kadınlar kahkaha atmasın diyor" başlığıyla verdi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Aynı zamanda pembe TV dizileri ve cep telefonlarını da hedef alan Bülent Arınç'ın cinsel ayrımcılık içeren atıp tutmaları kızgınlıkla karşılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki AKP'si, Türkiye'nin Mustafa kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyete dayalı din ve devlet işlerini katı bir şekilde biribirinden ayıran yapısını kemirmekle suçlanıyor."

The Independent:
The Independent gazetesi, Türkiye'nin tarihinden beri kadın hakları konusunda komşularından daha ilerici olduğunu ama son zamanlarda görülen  değişimler ve maaşlar arasındaki uçurumlar, çocuk gelinler, töre cinayetleri ve aile içi şiddet gibi sorunların ülkenin geriye gitmeye başladığına dair endişelere neden olduğunu yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazete, kürtajın 10 haftaya kadar serbest olmasına karşın, Başbakan'ın buna karşı olduğunu söyleyip kısıtlayıcı yasa çıkarmaktan söz ettiğini de hatırlattı.

The Mirror:
The Mirror haberinde Arınç'ın sözlerinin, "sosyal medya sitelerinde geniş ölçüde alaya alındığını" yazdı.

Gazete, kadınların Twitter'da Arınç'ın sözleriyle dalga geçtiklerini belirtti.

The Times:
The Times gazetesi haberi, "Bu bir şaka değil: Türk lider kadınlara gülmeyin dedi" başlığıyla veriyor.

The Times, Başbakan Yardımcısı'nın kadınların herkesin içinde kahkaha atmaması ve telefonda fazla vakit harcadıkları gerekçesiyle azarlamasının öfkeye neden olduğunu yazdı.

Gazete, Bülent Arınç'ın bu sözlerine tepki veren yüzlerce Türk kadınınının sosyal medyada gülerken çekilmiş fotoğraflarını paylaştıklarını belirtti.

Bülent Arınç'ın sözlerine 'kahkaha' attılar

BBC:
İngiliz yayın kurumu BBC, haberi "Türkiye'de kadınlar gülüyor" başlığıyla duyurdu.

Haberde, Arınç'ın sözlerine tepki veren Türkiye'nin dört bir yanındaki kadınların gülerken ya da gülümserken çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıklarını yazdı.

Haberle ilgili okuyucu yorumları arasında ise, "Bir sonraki adımları tatil yerlerindeki turistleri eğlendikleri için tutuklamak olacak" gibi yorumlar göze çarptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İhsanoğlu: "Kadınların şen kahkahasına çok ihtiyacımız var"

DANİMARKA BASINI

Arınç'ın “Kadınlar herkesin içerisinde kahkaha atmayacak" sözleri Danimarka'da geniş yankı buldu.

Bülent Arınç'ın açıklamalarını "gülünç" bulan Danimarka gazeteleri, "Türk bakan, kadınlar yüksek sesle gülmemeli dedi" manşetiyle verdikleri haberde şu ifadeleri kullandı:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin en çok söz sahibi üyelerinden biri olan Bülent Arınç'ın kadınlar yüksek sesle gülmemeli sözleri toplumda nefret ve öfke yarattı. Bu gülünç sözleri sarf eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kadınların gülmelerini  modern toplumun çürümesi olarak yorumladı. Arınç, 'İffet çok önemli.  Kadın da  Erkek de iffetli olacak.  Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem- namahrem bilecek.

Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacak' dedi. Türk bakan kadınların terbiyeli yetişmesi konusunda sınır koymadı. Uyuşturucudan, hayat kadınlığına her konuya değindi. Bakan, kadınların cep telefonu kullanmaları, yemek tariflerine çok zaman ayırmalarına kadar her konuyu eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Arınç toplumdan büyük tepki alırken, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu kadınların gülmeye morale ihtiyaçları olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın dini siyasete alet etmesi büyük eleştiri alıyor" denildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber