Bulgaristan seçim sonuçları belli oldu... İşte sonuçlar

Bulgaristan seçim sonuçları belli oldu... İşte sonuçlar

Bulgaristan seçim sonuçları belli oldu... İşte sonuçlar

Türkiye’den de 21 bin çifte vatandaşın oy kullanmak için başvuruda bulunduğu Bulgaristan seçimleri için oy kullanma işlemleri sona erdi. Toplamda 465 alanda oy kullanma işlemlerinin gerçekleştirileceği Bulgaristan seçimlerinde 6 milyon 355 bin 633 kayıtlı seçmen bulunuyor. İşte Bulgaristan seçim sonuçları ile ilgili detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bulgaristan’da komünizmin sona ermesinin ardından 11. kez sandık başına gidiliyor. 240 sandalyeli meclise girmek için yarışacak olan partiler 6 milyon 355 bin 633 kayıtlı seçmenin oyunu alabilmek için propagandalarını tamamladılar.

2007 yılından bu yana AB üyeliği bulunan Bulgaristan’da 2017’deki seçim sonrası 5 parti ve koalisyon mecliste yerini almıştı. Önceki seçimlerde katılım oranı ise yüzde 54,07 olarak belirtilmişti.

BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI BELLİ OLDU 

Seçim barajının yüzde 4 olduğu ülkede 2021 genel seçimleri oy verme işlemleri 4 Nisan 2021 Pazar günü saat 20:00’de sona erdi. 

Bulgaristan'daki genel seçimi, sandık çıkış anketine göre Başbakan Boyko Borisov'un lideri olduğu Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) kazandı.

240 sandalyeli meclisin yeni dönemdeki üyelerini belirlemek için yapılan seçimde oy kullanma işlemi sona erdi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonunun (BNT) yayınladığı "Alpha Research" araştırma şirketinin sandık çıkış anketine göre, 7 siyasi parti ve koalisyon yüzde 4 seçim barajını geçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anket sonuçlarına göre, Borisov'un GERB partisi oyların yüzde 25,7'sini alırken, ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 17,6'sını alarak ikinci parti oldu.

Şovmen Slavi Trifonov'un lideri olduğu "Böyle Bir Halk Var" (İTN) oyların yüzde 15,5'ini, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 11'ini aldı.

Sağcı Demokratik Bulgaristan (DB) oyların yüzde 10,4'ünü alırken, sol partileri birleştiren "Ayağa kalk! Magandalar Dışarı!" isimli koalisyon da yüzde 4,2 oy alarak meclise girmeye hak kazandı.

Borisov hükümetinde Savunma Bakanlığı görevini yürüten Krasimir Karakaçanov'un lideri olduğu ırkçı ve aşırı milliyetçi İç Makedon-Edirne İhtilal Örgütü (VMRO) ise oyların yüzde 4'ünü alarak meclise giren son parti oldu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber