hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Büyük takas! Brittney'e karşı savaş lordu!

  Büyük takas Brittneye karşı savaş lordu
  expand

  Rusya’nın ‘uyuşturucu bulundurma’ gerekçesiyle hapis cezasına çarptırdığı ABD’li ünlü kadın basketbolcu Brittney Griner için istediği takas resmen ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’da uyuşturucu madde bulundurmaktan ötürü 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ABD’li basketbolcu Brittney Griner’ın avukatı Maria Blagovolina temyize başvurduklarını açıkladı.

  Maria Blagovolina’nın açıklamalarına atıfta bulunan Rusya’daki haber ajansları, temyiz başvurusunun resmen yapıldığını aktarırken, gerekçe konusunda ayrıntıya yer vermedi.

  ABD milli takımıyla İki defa olimpiyat şampiyonluğu yaşayan ünlü basketbolcunun avukatı Blagovolina ve hukuk danışmanı Alexander Boykov, 4 Ağustos’taki mahkumiyet kararından sonra yaptıkları açıklamada “hükmün ağır olduğunu” belirterek, bu tür durumlarda Rusya’da üç yılı tecilli 5 yıl hapis cezası verildiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Büyük takas Brittneye karşı savaş lordu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’nın Moskova bölgesinde bulunan Himki mahkemesi, şubat ayında üzerinde uyuşturucu maddeyle yakalanıp gözaltına alınan Griner’ı 9 yıl hapis ve 1 milyon ruble (yaklaşık 16 bin 130 dolar) para cezasına çarptırmıştı.

  Rusya ile ABD’nin aralarında Griner’in da dahil olduğu çeşitli tutukluların değişimine yönelik görüşmeler yürüttüğü iddia edilmişti.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Griner’ın yanı sıra Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li Paul Whelan’ın iadesi için Moskova’ya önemli bir teklif hazırladıklarını duyurmuştu.

  ABD Başkanı Joe Biden da Rusya’ya Griner’ın serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunmuştu.

  Büyük takas Brittneye karşı savaş lordu

  Basın yayın kuruluşları, bu iki ABD’linin takası için Biden yönetiminin ülkede 25 yıllık hapis cezasını çeken ünlü silah tüccarı Viktor Bout’un takasını Moskova önerdiğini duyurmuştu.   Bir Rus diplomat, ABD’de tutuklu bulunan ve “ölüm taciri” olarak bilinen Rus silah satıcısı Viktor Bout’la, Griner’in takası için Moskova – Washington arasında görüşmeler yapıldığını doğruladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rus diplomatlara atıfta bulunan Associated Press, konu ile ilgili taraflar arasında yürütülün müzakerelerin sürdüğünü aktardı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow