hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kıbrıs'ta yapılan cami tepki çekti

  Kıbrısta yapılan cami tepki çekti
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Türkiye'nin Lefkoşa'nın kuzeyinde inşa ettirdiği 3 bin kişilik cami tamamlanmak üzere. İngiliz The Times gazetesi, Türkiye'nin Kıbrıs'ta yaptırdığı caminin hem Yunan hem de laik Türk vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandığını yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BBC Türkçe'nin haberine göre Times gazetesi, Kıbrıs'ta, Lefkoşa'nın kuzey bölümünde Türkiye'nin sağladığı bütçeyle yapılan caminin, adadaki hem Yunanların hem de laik Türklerin tepkisine neden olduğunu öne sürüyor. Haberde 3 bin kişi kapasiteli Hala Sultan Camisi'nin neredeyse tamamlandığı aktarılıyor.

  Times, "Adanın Türklerin elindeki kuzey bölümündeki benzer yeni camiler sadece çok az sayıda Kıbrıslı Türk'ü cezbediyor ve camiler seyrek olarak doluyor" diye yazıyor. Times'a göre, 'Türkiye adanın kuzeyini finansal olarak desteklese ve güvenliğini sağlasa da, birçok Kıbrıslı , Türkiye'nin buradaki artan etkisinden rahatsız'. Gazete, bu büyük cami dışında son 15 yılda adanın kuzeyinde en az 39 yeni cami inşa edildiğini belirtiyor.

  Gazeteye konuşan, London School of Economics'ten araştırma görevlisi James Ker-Lindsay şunları söyledi: Birçok Kıbrıslı Türk, kuzeyin, AKP'nin görüntüsü içinde şekillenlendirilmesinden korkuyor. Bu onların birçoğunu kaygılandırıyor diye düşünüyorum. Ama bu, onları Kıbrıs üzerine bir anlaşma yapmaya dair de özendiriyor. Türkiye'nin gittiği yolu görüyorlar ve bundan çok kaygı duyuyorlar. Gazeteye konuşan, Lefkoşa'daki bir kafe sahibi Kıbrıslı Türk, "Biz epey laikiz. Standartların ötesindeyiz. İçmeyi, kumar oynamayı ve kadınların peşinde olmayı seviyoruz. Din bizim için özel bir konu" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow