Celine Dion kötü haberi kendisi duyurdu: 'Nadir görülen' hastalığa yakalandı

Celine Dion kötü haberi kendisi duyurdu: 'Nadir görülen' hastalığa yakalandı

Celine Dion kötü haberi kendisi duyurdu: 'Nadir görülen' hastalığa yakalandı

Yıllar boyunca, güçlü sesiyle hayat verdiği şarkılarla hem hafızalara hem de gönüllere yerleşen ünlü şarkıcıdan korkunç bir haber geldi. 54 yaşındaki şarkıcı, sadece milyonda bir kişide görülen ve tedavisi olmayan nadir bir nörolojik hastalığa yakalandığını, gözyaşları içinde duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Onun yakalandığı hastalık bugüne kadar bilinen hastalıklardan çok farklı. Bir yazar için harfleri unutmak ya da bir dansçı için hareket yeteneğini kaybetmek ne anlama geliyorsa bu hastalık da ünlü şarkıcı için aynı anlama geliyor. Çok nadir görülen hastalığın bir etkisi olarak kişi, kimi zaman yürüyemez hatta konuşamaz duruma bile gelebiliyor.

SOSYAL MEDYA SAYFASINDAN KENDİSİ DUYURDU

Bu talihsiz durumdaki şarkıcı, birkaç kuşağın hafızasında, yüreğinden yükselen sesiyle hayat verdiği şarkılarıyla tanınan Celine Dion. Üç çocuk annesi Dion, Instagram sayfasında yaptığı paylaşımda, milyonda bir kişide görülen ve tedavisi bulunmayan Stiff Person Sendromu ya da Katı Kişi Sendromu olarak bilinen bir hastalığa yakalandığını duyurdu. Dion, gözyaşları içinde durumunu anlattığı paylaşımında bu sağlık sorunu nedeniyle Avrupa turnesini iptal etmek zorunda kaldığını belirtti.Dion "Herkese merhaba... Size ulaşmak bu kadar uzun sürdüğü için üzgünüm. Hepinizi çok özledim ve sizinle şahsi bir sohbet yapmak için sabırsızlanıyorum. Bildiğiniz gibi ben her zaman açık bir kitap gibi oldum ve herhangi bir şeyi hazır hissetmeden söylemek de istemedim" diyerek başladı takipçileriyle dertleşmeye.

KAS SPAZMLARINA YOL AÇIYOR

Dion, bu girişin ardından hastalığı hakkında açıklama yaptı. Uzun süredir sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu anlatan Celine Dion, bütün bunlarla yüzleşmenin ve mücadele ettikleri hakkında konuşmanın gerçekten zor olduğunu sözlerine ekledi. Sonra da hayranlarını çok üzen açıklamasını yaptı:" Son zamanlarda, çok nadir görülen bir nörolojik hastalıkla mücadele ediyorum. Hastalığın adlı Stiff Person Sendromu (Katı Kişi Sendromu)ve çok nadir, bir milyonda bir kişide görülüyor." Dion, bu açıklamanın ardından kendisinin ve ailesinin de hastalıkla ilgili ayrıntıları yeni yeni öğrenmekte olduğunu söyleyip "Şimdi biliyoruz ki bu hastalık benim mücadele ettiğim bazı kas spazmlarına yol açıyor" diyerek sözlerini sürdürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'BUNU SÖYLEMEK CANIMI YAKIYOR AMA...'

Ünlü şarkıcı Celine Dion, bu hastalığın yol açtığı spazmların ne yazık ki günlük hayatını da çok fazla etkilediğini söyledi. Bazen yürümesini güçleştirdiğini, bazen de ses tellerini bugüne kadar alıştığı şekilde kullanmasını engellediğini ifade etti. Dion bunu açıkladıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü: " Bunu söylemek canımı yakıyor ama bu şubat ayında çıkacağım Avrupa turnesine hazır olamayacağım anlamına geliyor."

 Afazi teşhisi konmuştu: Bruce Willis'in hastalığı ilerledi

Afazi teşhisi konmuştu: Bruce Willis'in hastalığı ilerledi

'MÜCADELE GEREKTİREN UZUN BİR SÜREÇ VAR'

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hürriyet'te yer alan habere göre kendisine yardımcı olan harika doktorlarından söz eden Celine Dion, çocuklarının en büyük destekçisi olduğunu söyledi. Kaslarını güçlendirmek ve kontrol altında tutmak için spor hekiminin yardımıyla çok sıkı çalıştığını belirten Dion, yine de önünde mücadele etmesini gerektiren bir süreç olduğunu vurguladı.

'İYİLEŞME KONUSUNDA UMUDUM VAR'

"Tek bildiğim şey şarkı söylemek... Hayatım boyunca hep yaptığım ve yapmayı en sevdiğim şey bu. Sizi o kadar özledim ki... Sizin için sahnede olmayı... Performanslarım sırasında her zaman yüzde yüzümü veririm. Ama şu andaki durumum sadece bu kadarına izin veriyor" dedi Celine Dion. Kendisi için dinleyicilerine tekrar ulaşmanın, onlara seslenmenin bir alternatifi olmadığını vurgulayan Dion, yine de şu anda sağlığına konsantre olmak zorunda olduğunu belirtti. İyileşme yolunda umudu olduğunu da söylemeden geçemedi ünlü şarkıcı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'KENDİNİZE İYİ BAKIN, İYİ OLUN'

Takipçilerine sosyal medya aracılığıyla kendisine verdikleri destek için teşekkür eden Celine Dion "Bunun benim için anlamı büyük" diyerek sözlerini sürdürdü. Sonra da şunları ekledi: "Kendinize iyi bakın. İyi olun. Sizi çok seviyorum ve yakında yeniden görüşebilmeyi umuyorum."

'İYİLEŞMESİ, UMDUĞUNDAN UZUN SÜRECEK'

Aslında Celine Dion, bu yılın başından bu yana hastalığının belirtilerini yaşıyordu. 2022 Mart ve Nisan aylarında yaşadığı kas spazmları yüzünden, Kuzey Amerika'daki bazı programlarını iptal etmişti. Hayranlarını büyük üzüntüye boğan bu duyuru öncesinde Las Vegas'taki programını da iptal etmek zorunda kalmıştı. Ünlü şarkıcı internet sitesinde yer alan açıklamasında da Celine Dion'un performans göstermesini engelleyen şiddetli ve kalıcı kas spazmları nedeniyle tedavi gördüğü ve iyileşmesinin umduğundan uzun süreceği bilgisi yer almıştı.

Stiff Person Sendromu (Katı Kişi Sendromu Nedir?): İlerleyici katılık ve sertlik ile karakterize kaynağı belirsiz ve nadir bir nörolojik hastalık. Sertlik öncelikle gövde kaslarını etkiler ve spazmların da birlikteliği ile vücutla ilgili deformitelerle sonuçlanır. Kronik ağrı, bozulmuş hareketlilik genel belirtilerdir. Spazmlar şiddetli ve öngörülemeyen bir şekilde ortaya çıkabilir ve bazen kemikleri dahi kırabilecek seviyeye ulaşırlar. Hastalar bazen ses ve dokunmaya çok duyarlı hale gelirler ve bu durumlar spazmları tetikleyebilir. Hastalığın kesin mekanizması belirgin değildir. SPS hastalarının, nadiren genel popülasyonda görülen glutamik asit dekarboksilaz antikorlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu antikorların hastalığın nedeni olduğu düşünülmektedir.