Son Dakika

Çin'den koronavirüs tedavisinde yeni ilaç önerisi

A A

18.03.2020 - 09:56 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Çinli uzmanlar, Favipiravir adlı antiviral ilacın koronavirüs (Covid-19) hastalarının tedavisinde kullanılmasının önerildiğini açıkladı.

Çin'den koronavirüs tedavisinde yeni ilaç önerisi

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin, yapılan klinik deneylerde Favipiravir'in, hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini söyledi. Çin'deki klinik deneyler, 'Favipiravir' isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüse Covid-19) karşı mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu.

Çin'in CGTN kanalının haberine göre Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang, basına yaptığı açıklamada, Shenzhen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını belirtti.

Zhang denemenin, Favipiravir'in, hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini gösterdiğini bildirdi.

Wuhan kentinde yapılan diğer bir klinik deneyde, ilacın ateş süresini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiğinin tespit edildiğini aktaran Zhang, ilacın önemli bir yan etkisinin gözlemlenmediğini ifade etti.

Zhang, "Favipiravir, 2014'den bu yana Japonya pazarında bulunuyor ve hiçbir belirgin yan etki görmüyoruz" diye konuştu. Açıklamada, Remdesivir dahil diğer ilaçların klinik denemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

İyileşmenin ardından Covid-19'un kişide yol açtığı hasar hala netlik kazanmazken, daha fazla tıbbi gözleme ihtiyaç duyuluyor.

Zhang Xinmin,15 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Çinli bilim adamlarının 70 bin kadar ilaç ve kimyasal bileşeni incelediğini, bunlardan 100'ünün laboratuvar ortamında test edilmek üzere seçildiğini belirtmişti.

Bu ilaçlardan 3'ünün ümit verici olduğunu ifade eden Zhang, Klorokin difosfat, Favipiravir ve Remdesivir'in insanlar üzerinde test edildiği bilgisini paylaşmıştı. Zhang, daha çok sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin difosfat'ın Pekin ve Guangdong eyaletindeki 10 hastanedeki deneylerinin devam ettiğini aktararak, influenza tedavisinde kullanılan Favipiravir ile ilgili testlerin ise sürdüğünü kaydetmişti. Ebola tedavisi için geliştirilen Remdesivir'in testlerinin, Wuhan'da çok sayıdaki klinikte yapıldığını bildiren Zhang, ilacın Covid-19'a karşı yeterli düzeyde önleyici etki gösterdiğini ifade etmişti.

Diğer yandan Hubei eyaletindeki yeni Sağlık Komisyon Başkanı, 17 Şubat'ta basına yaptığı açıklamada, Wuhan'da bazı hastanelerde geleneksel Çin tıbbı tedavilerinin de kullanıldığını söylemişti.

Covid-19 ile mücadelede Batı tıbbı ve geleneksel ilaçların bir arada yer aldığını ifade eden Sağlık Komisyon Başkanı, "Çabalarımız iyi sonuçlar vermeye başladı" demişti.