Son Dakika

Çin'den tepki çeken Türkistan mesajı

A A

24.10.2021 - 19:40 Son Güncelleme:

Çin Komünist Partisi Urumçi bölge sekreteri, "İslam dinini Çinlileştirdik" açıklamasında bulundu. Pekin yönetiminin Uygur Türkleri üzerindeki uygulamalarını akıllıca bulduğunu açıkladı.

Çin'den tepki çeken Türkistan mesajı

"İslam dinini Çinlileştirdik" dedi. Çin'in uyguladığı kültürel soykırımı adeta itiraf etti. Urumçi'ye atanan Çin Komünist Partisi Bölge Sekreteri Chen Chuanguo, parti bölgesel komitesinin toplantısında konuştu. Pekin tarafından uygulanan baskı politikasını stratejik olarak nitelendirdi.

Doğu Türkistan’da Çin ulusunun ortak bilincinin oluştuğunu ileri sürdü. İslam dininin Çinlileştirildiğini iddia etti. Chen, bölgedeki uygulamaların ve alınan önlemlerin Sincan’da uzun vadeli istikrar için sağlam bir temel oluşturduğunu söyledi.

Bölge sekreteri ayrıca Çin Komünist Partisi’nin Sincan’ı yönetme stratejisinin çok akıllıca ve doğru olduğunu belirtti. Çin’in bu açıklamaları yaptığı gün Birleşmiş Milletler özel oturumunda konuşan ülke temsilcileri, Çin’in Uygur bölgesindeki ağır insan hakları ihlallerini sert sözlerle kınamıştı.

Ayrıca, yapılan oylamada 43 ülkeden Uygurların durumuyla ilgili endişelerini dile getiren ve bölgedeki insan hakları ihlallerinin araştırılması için ortak bir bildiri yayımladı.