hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CNN International Küba'ya demirleyen Rus gemisinde

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN

  Küba açıklarında demirleyen Rus savaş gemisi tartışma yaratmaya devam ediyor. Rus ordusunun en büyük firkateynine, ABD’nin tam da karşı kıyısındaki dev gemiye CNN International girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüzlerce Kübalı, Rusya'nın Küba'ya demirleyen savaş gemisinin içine girmek için güneşte saatlerce bekliyor. Bu, Küba için büyük bir heyecan, herkes onu görmek istiyor. Küba açıklarına demirleyen bu 4 gemi aslında her yıl Küba'ya gidiyor, ziyarete de her yıl açık.

  Ancak Ukrayna Savaşı'ndan bu yana ABD bunu bir tehdit olarak algılıyor. Amiral Gorşkov gemisi, Rus donanmasının en önemli savaş gemilerinden.

  CNN International Kübaya demirleyen Rus gemisinde

  Gemiye yalnızca Küba vatandaşları girebiliyor. Küba vatandaşı olan CNN Muhabiri Patrick Oppmann izin almayı başaranlardan.

  Oppmann'ın ziyaret ettiği firkateyn, 130 metre boyunda. Aynı anda 200 askere ev sahipliği yapabiliyor. Firkateyn, helikopter pistinden uzun menzilli füzelere tam donanımlı. Rus ordusunda bunun gibi 20 firkateyn var. Yanda ise nükleer enerjili denizaltı kazan var.

  CNN International Kübaya demirleyen Rus gemisinde

  Geminin girişinde yazılı İngilizce tabelada geminin asıl amacının düşman gemilerine karşı savaş olduğu yazıyor. Gemide bulunan füze savunma sistemleri ve ateşleme sistemleri, 23 km ya da yaklaşık 15 deniz mili menzile sahip. Rus ve Küba Silahlı Kuvvetleri gemi içerisinde ortak nöbet tutuyor, ziyaretçileri ortak gezdiriyor. Ziyaret bittiğinde çıkanlar sayılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow