hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da: Yunanistan’da nasıl yankılandı?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Yunanistan'ın başkenti Atina'ya ulaştı. Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi. İşte kritik ziyarete ilişkin son gelişmeler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısı kapsamında Atina’ya gitti.

  Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da: Yunanistan’da nasıl yankılandı

  Ziyaretin Yunanistan’da nasıl yankılandığını CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki şu sözlerle aktardı:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da: Yunanistan’da nasıl yankılandı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atina, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bekliyor. Haftalardır hazırlıkları yapılan, en ufak ayrıntının bile göz önünde bulundurulduğu bu ziyarete Yunan başkentinde çok ama çok önem veriliyor, hatta tarihi olarak da nitelendiriliyor. 12.30’da Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Kiriakos Miçotakis ile görüşmesi saat 13.15’te başlayacak.  Ardından iki lider medyaya açıklamalar yapacak. İki lider görüşürken, Yüksek Düzeyde İşbirliği Konseyi Toplantısı için Atina’ya gelen bakanlar da Yunan mevkidaşları ile Yunan Dışişleri Bakanlığı’nda ayrı ayrı görüşmeler yapacaklar. Erdoğan, Türk büyükelçiliğinde Batı Trakya Türk Azınlığı heyetini kabul edecek. Ziyaretin, saat 18.00 sularında tamamlanması öngörülüyor ama gecikme de olabilir.

  Bir siyasi iradenin dile getirileceği ortak bir bildiri yayınlanması ve bir dizi anlaşmaların da imzalanması bekleniyor Atina'da. Bunların arasında Türk vatandaşlarına bazı adalarda, 10 adadan söz ediliyor, vize kolaylığı tanınması yönünde bir anlaşma da imzalanacağı söyleniyor. Tabii bu temaslarda Erdoğan-Miçotakis görüşmesi ön planda. İki liderin, son aylardaki sakin ortamın devamı için bazı kararlar alması beklentisi var. Elbette yıllardır süregelen önemli anlaşmazlıklar da görüşmede gündeme gelecek ama bu konularda önemli bir gelişme sağlanması beklenmiyor. Taraflar görüşlerinde ısrarlı. Görünen o ki ilişkilerde adım adım iyileşme yolu izleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunan medyasına baktığımızda, bugün Kathimerini gazetesi ‘Yeni bir moratoryum için ekspres ziyaret’ manşetini kullanırken, Ta Nea gazetesi vize kolaylığı konusunu manşetine taşıdı.

  Atina’da güvenlik önlemleri had safhada. Yaklaşık 4 bin Yunan polisi seferber edildi Erdoğan’ın ziyareti için. Atina’daki havayı yansıtacaksak, tabii muhalefet olanlar var ama genelde olumlu bir hava esiyor. Bu olumlu havada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemde Atina’ya gönderdiği sıcak ve samimi mesajların da katkısı çok büyük."

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow