hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi trafiği sürüyor! Temmuz’da 4 ülkeye gidecek...

  KAYNAKCNN TÜRK

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği bayramın ardından da sürecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan, Azerbaycan, Amerika ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gidecek. Erdoğan'ın ziyaretleri kapsamında hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hem de ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temmuz ayında diplomasi trafiği yoğun olacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk durağı 3-4 Temmuz'da Kazakistan olacak. Astana'da düzenlenecek olan Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak.

  Erdoğan, zirve sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir araya gelecek. İki lider, Ukrayna-Rusya savaşının sona erdirilmesi, Akkuyu Nükleer Santrali çalışmalarında gelinen son durum, Türkiye'de gaz merkezi kurulması gibi önemli başlıkları ele alacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5-6 Temmuz'da rotasını Azerbaycan’a çevirecek. Şuşa'da düzenlenecek TDT Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'ne katılacak.  Zirvede, Hazar gazının Türkiye üzerinden batıya taşınması, Türk devletleri arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması, 2. Karabağ zaferinin ardından bölgedeki normalleşme adımları masaya yatırılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan 9-11 Temmuz’da ise NATO Zirvesi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek. ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere birçok liderle görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor. Zirvenin ana gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı ve Gazze’deki durum yer alacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz’da ise Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde olacak. Askeri geçit törenine katılacak ve KKTC Meclisi’nde konuşma yapacak. Erdoğan'ın adadaki programına muhalefet partilerinin de katılması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow