hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DEAŞ 150 otomobile ve 250 İHA'ya bomba yerleştirdi

  DEAŞ 150 otomobile ve 250 İHAya bomba yerleştirdi
  expand

  Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması için başlatılan operasyon sürerken ABD, DEAŞ'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını açıkladı. Times gazetesinin haberine göre Musul'daki DEAŞ militanları 150 otomobil ile 250 insansız hava aracına bomba yerleştirdi ve bir tank taburunu yok edebilecek mühimmata sahip.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diyarbakır' da DEAŞ operasyonu

  Kanal D ekibi Musul'da. İşte DEAŞ'ın ölüm tünelleri

  Obama: Musul operasyonu zorlu olacak

  Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un DEAŞ'ın geri alınması için başlatılan operasyonda üçüncü güne girilirken, ABD örgütü sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı. BBC Türkçe'nin haberine göre Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis bir gazetecinin "DEAŞ sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor mu?" sorusuna, "Kesinlikle" yanıtını verdi.

  Jeff Davis, "İnsanlar zorla Musul'da tutuluyor. Halkın kentten ayrılması yolunda herhangi bir değişim gözlemlemedik" dedi. Irak'ın kuzeyindeki kentte halen yaklaşık 700 bin kişinin yaşadığı sanılıyor. Kentteki DEAŞ militanlarının tahmini sayısı ise yaklaşık 5 bin.

  'Tank taburunu yok edebilecek mühimmata sahipler'

  Times'ın haberine göre Musul'daki DEAŞ militanları 150 otomobil ile 250 insansız hava aracına bomba yerleştirdi ve bir tank taburunu yok edebilecek mühimmata sahip.

  Gazeteye konuşan Irak hükümetinin istihbarat danışmanı Hişam El Haşimi, yapılan hazırlıkların DEAŞ'ın Musul'da sert bir direniş göstereceğine işaret ettiğini belirtiyor.

  Kentin etrafı tünel ve mayınlarla dolu

  Financial Times'ın haberine göre, DEAŞ militanları kent çevresinde çok sayıda tünel kazdı ve bu tünelleri kullanarak geri çekildi.

  Financial Times'ın Musul yakınlarındaki muhabiri Erika Solomon, militanların şehrin etrafına çok sayıda mayın döşediklerine dikkat çekiyor.

  Erika Solomon'ın vurguladığı bir diğer nokta da, daha önce Felluce, Ramadi ve Tikrit'te Irak ordusu ile karşı karşıya gelen DEAŞ'ın savaşçılarının tecrübeli gerillalar olmaları. Financial Times'a konuşan, halen Erbil'de sürgündeki Musul Belediye Meclisi üyesi Ali Khdeir, halkın kendilerine kentin tüm bölgelerinde tüneller olduğu bilgisini verdiklerini söylemiş. Musul Belediye Meclisi'nin güvenlik birimi yetkilisi Muhammed El Bayati'yi endişelendiren ise DEAŞ'ın, Musul çevresindeki köylerde yaşayan halka kent merkezine hareket etmeleri emri vermesi.

  Bunu kabul etmeyenlerin vurularak öldürüleceklerini vurgulayan El Bayati eklemiş: "İşte bizim en büyük korkumuz da bu. IŞİD'liler insanlarımızı canlı kalkanlar olarak kullanıyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow