DEAŞ-SDG anlaşmasının ortaya çıkmasının ardından PYD'den ilk açıklama

  1. Dünya
Video: DEAŞ-SDG anlaşmasının ortaya çıkmasının ardından PYD'den ilk açıklama
<a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) yüzlerce DEAŞ militanının Rakka'yı terk etmesi için yaptığı gizli anlaşmanın BBC tarafından ortaya çıkarılmasının ardından bölgeden üst üste açıklamalar geldi.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) yüzlerce DEAŞ militanının Rakka'yı terk etmesi için yaptığı gizli anlaşmanın BBC tarafından ortaya çıkarılmasının ardından bölgeden üst üste açıklamalar geldi.

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ile Riam Dalati, DEAŞ militanlarını Rakka'dan tahliye eden kamyonların şoförleriyle konuşmuş, aralarında yabancı militanların da bulunduğu yüzlerce DEAŞ'lının Rakka'yı SDG gözetiminde silahlarıyla birlikte terk etmesine göz yumulduğunu ortaya koymuştu.

Konuyla ilgili PYD’nin eş başkanı Şahoz Hasan da bir açıklama yayınladı. Reuters’a yazılı bir açıklama yapan Hasan, Türkiye’yi Suriye’ye müdahale etmekle suçlarken, "Ülkedeki ABD varlığı devam etmeli" ifadelerini kullandı.

Mesajda, “Türkiye ve İran’ın Suriye’ye sürekli müdahalelerde bulunması, siyasi çözümün gecikmesi ve bölgede halen aktif olan El Kaide nedeniyle ABD liderliğindeki koalisyonun operasyonlarına devam etmesini olumlu buluyoruz” denildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS