hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DEAŞ'ın kaçırdığı Türkmen kadın tanık olduğu tecavüz ve işkenceyi anlattı

  DEAŞın kaçırdığı Türkmen kadın tanık olduğu tecavüz ve işkenceyi anlattı
  expand

  N.B., DEAŞ tarafından Irak'ta kaçırılan binlerce kadından biri. Şii Türkmen bir Iraklı.Örgütün 2014 yazındaki saldırısının ardından Tikrit'in kuzeyindeki El-Alam kasabasında başka kadın ve çocuklarla birlikte DEAŞ tarafından kaçırıldı ve günler boyunca şiddet, tecavüz ve işkenceye tanıklık etti. N.B., yaşadığı DEAŞ vahşetini tüm detaylarıyla anlattı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'ye konuşan N.B'nin tanıklık ettiği DEAŞ vahşeti;


  "DEAŞ hayatımıza girmeden önce biz, Tikrit'in kuzeyindeki El-Alam kasabasında yaşıyorduk. Ben Şii Türkmen'im, kocam ise Sünni Arap'tır. Kocam cami imamıydı, yaşı büyüktü ve bizim oraların ileri gelenlerinden biri sayılıyordu. Cami hemen evimizin yanındaydı. Biz eskiden kim Şii'dir, kim Sünni'dir bilmezdik. Sormazdık da. Bunlar konuşulmazdı bile. Küçük bir bakkalımız vardı. Çok şükür idare ediyorduk. Evde ekmek yapardım, süt vardı, bahçede sebze ekerdik. Kimseyle bir düşmanlığımız yoktu. Evimiz büyüktü. Tuzhurmatu ve Amerli'den bir kaç Türkmen öğretmen kız evimde kirada kalırdı. İki çocuğum da onların okuluna gidiyordu. Okul çok yakındı, birlikte giderlerdi okula.

  Hamaney: Çocuğunuza Türkçe öğretin

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Speicher'dan kaçan askerlere kadın kıyafeti giydirdik, birini tandıra soktum'

  DEAŞ Tikrit'e girince, Speicher Üssü'nde askerleri infaz etti. Hani 1500'den fazla kişinin öldürüldüğü o ilk büyük katliam. Oradan kaçan askerlerin bazıları bizim kasabaya geldi. Aramızda Dicle Nehri var, onu aşıp bizim oraya geldiler. Sonra da DEAŞ geldi. Kaçanların bazıları Türkmen'di, benim de Türkmen olduğumu görünce bizim eve sığındılar. Birkaç askere kadın kıyafeti giydirip gönderdik. Bazılarına kocam kendi kimliğini verdi yolladı.
  DEAŞ onları ararken bir askeri evdeki tandırın içine soktum. İçi sıcaktı, bazı yerleri yandı gencin, "Cızzz" diye ses geliyordu ama gene de bağırmadı. DEAŞ'lılar gidince oradan çıkardım, kaçtı.

  İşte 2018 Dünya Kupası'na gitmeyi garantileyen ülkeler

  'Genç askerleri öldürdüler, kocamı götürdüler '

  Basralı üç Şii genç vardı. Kocam onları saklamak için camiye götürdü. Bir gece üçte DEAŞ eve geldi. Her yer yağmurdu, çamurdu. Bizim onlara yardım ettiğimizi anladılar. Basralı gençleri hemen buldular ve vurup öldürdüler. Kocamı da yanlarına alıp götürdüler. Ondan bir daha hiç haber alamadım.

  'Evimizi bombaladılar'

  Ertesi sabah gene geldiler. Evimizi bombaladılar. Aralarından birisi bana, "Sen aşure yapıyormuşsun, demek imam Hasan'ı seviyorsun, şimdi bunun acısını senden çıkartacağız" dedi. Bize "Gidin buradan" deyip gönderdiler. Ben, iki çocuğum, evimizde kalan öğretmenler, onlardan birinin bebeği ve bir de kocamın diğer karısından olan kızım (O da bir genç kızdı) yola çıktık. Yürürken bir yerde DEAŞ bizi alıkoydu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kocaeli'de TIR apartman dairesine girdi

  'Bizi garaja kapatıp tecavüze ve işkenceye başladılar'

  Çevreden topladıkları başka kadınlarla bizi bir araya getirip arabaların tamir edildiği bir garaja götürdüler. Bu garaj Havice yolu üzerinde, çöllük bir yerdeydi. Biz orada 18 genç kız ve kadındık. Genç kızlardan biri hamileydi. Ayrıca dört de çocuk vardı. Bizi orada evliler ve evli olmayanlar olarak böldüler. Beş tane genç kız vardı. Gözümüzün önünde bu kızlara tecavüz etmeye başladılar.

  'Bir kıza dört adam tecavüz ediyordu'

  Kızlar bana "Abla bizi kurtar" diye yalvarıyordu. Ben o kızların üstüne kapanıyordum. "Kuran'a yemin ederim ki bunlar bakire değil, bunlar kadındır, yapmayın, etmeyin" diyordum. Bana vurdular. Bir tanesi benim omzumu ısırdı, yara oldu. Bugün hâlâ omzum kapkara. Bir kıza dört adam sırayla tecavüz ediyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Üvey kızım tecavüzden sonra hemen öldü'

  Üvey kızım 18 yaşındaydı. Onu ben büyütmüştüm. Ona tecavüz ettiler, o hemencecik öldü. Diğerleri 20'lerinin başlarındaydı. Bir yandan tecavüz ederken bir yandan vuruyorlardı onlara. Yanlarında silah vardı. Öğretmen kızlardan bir tanesi çok güzeldi. Ona çok tecavüz ettiler, çok fenalık yaptılar. Ben böyle bir şey görmedim.


  'Tecavüz edenlerden ikisi bizim oralardandı'

  O tecavüz edenlerin yüzüne baktım, gördüm ki ikisini tanıyorum. Bizim komşumuz Araplar'dı. Evleri uzaktaydı ama bizim yöredendiler. Bizim oralardaki bir Sünni köyden çok insan IŞİD'li oldu. Ama başka bir Sünni köy de DEAŞ'a çok direndi, çok savaştı.

  'Garajda 21 gün kaldık, baygın haldeydik'

  Biz garajda kadın başımızaydık. Günler içinde kendimizi kaybettik, baygın haldeydik. Beynimiz çalışmıyordu. Çok zayıfladım, yüzüm kabuk döktü. Akrep soktu onu bile hissetmedim. Birbirimize hep, "Hayatta kalan çocuklara sahip çıksın" diyorduk. O garajda 21 gün kaldık. Yiyecek hiçbir şey yoktu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Tecavüz edilen kızlar öldü'

  Tecavüz edilen kızlar ölüyordu. DEAŞ bizim başımıza yaşlı bir adam koymuştu. Adam bizi çok sevdi. Tecavüz edenler gidince o yanımıza geliyordu, bize su veriyordu. Bir gün bir keçi getirdi, çocukların ağzına doğru keçiyi sağıp çocuklara süt içirdi. Bu, çocuklara şeker gibi gelmişti. Bir gün gelip kalanları iki gruba böldüler ve diğer kadınları götürdüler. Biz; ben, iki çocuğum, bir diğer kadın ve öğretmenlerden birinin bebeğiyle kaldık.

  'IŞİD'li yaşlı adam bizi kurtardı, onu da sonra öldürmüşler'

  Sonra o yaşlı adam o gece geldi ve "Sizi de sabah götürecekler, onlar gelmeden buradan kaçın" dedi. Bizi bir yola kadar götürdü, sonra geri döndü. Ben o garajdayken sürekli "Allah'ım yardım et, ya Hüseyin yardım et' diye dua ediyordum. İnanıyorum ki o adamı bize Allah yolladı. Sonra ileride, bize yardım ettiği için DEAŞ'ın o yaşlı adamı da öldürdüğünü öğrendik. O adam çok iyi adamdı, çok iyi adam...

  'Beş gün çöllük alanda yürüdük, ot yedik, bebek kollarımda öldü'

  Yaya yola çıktık. Beş gün boyunca çöllük alanda yürüdük. Yağmur, çamur... Üstümüzde doğru dürüst giysimiz yoktu. Yolda hep ot yiyorduk. O öğretmenin bebeği yolda öldü. Battaniyeye sarmıştım, kollarımda ölüverdi. Günlerce yürüdükten sonra Kerkük'ün Mekteb-i Halid bölgesine vardık. Orada Haşdi Şabi'ye bağlı bir grup bizi gördü. Onların yanına gittik. Kurtulduk."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow