hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Demir Kubbe'nin sistemleri bozulabilir

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilim tırmanmaya devam ederken İsrail’de Demir Kubbe endişesi yaşanıyor. İsrailli ve ABD’li yetkililer ABD basınına konuştu. Hizbullah'ın Demir Kubbe'yi savunmasız bırakabileceğini kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamas 7 Ekim’den bu yana düzenlediği füze saldırılarıyla İsrail'in hava savunma sistemini geçmeyi başarmıştı. Demir Kubbe'nin füzeleri nasıl durdurduğu CNN TÜRK kameralarına an be an yansımıştı.

  Hizbullah, bir insansız hava aracının İsrail’in kuzeyindeki bir askeri üste Demir Kubbe bataryasına çarptığını ve hasar verdiğini gösteren bir video yayınladı. İsrail basınına göre bu Demir Kubbe'ye ufak da olsa bir hasar verilen ilk an. Bunun ardından ABD basınına konuşan ABD’li yetkililer, İsrail’in sistemi konusunda endişelerin yükseldiğini açıkladı.

  Buna göre, Hizbullah'ın Hamas'a göre daha geniş füze ve insansız hava aracı cephaneliği var. Buna karşı Demir Kubbe hazırlıksız kalabilir. Bu nedenle de İsrailli yetkililer olası bir saldırı ihtimaline hazırlık olarak kaynaklarını Gazze'nin güneyinden İsrail'in kuzeyine kaydırmayı planlıyor.

  Üst düzey bir İsrail yetkilisine göre, bu durumda en azından bazı Demir Kubbe sitemleri bozulacak. Hatta sistemin savunma altyapısı tamamen zorlanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan ABD’li yetkililer, İsrail'in Lübnan'a saldırı düzenleme niyetinin kesinliğine dikkat çekti. Böyle bir duruma hazırlanan kongre araştırma servisi Hizbullah’ın kara gücünün Hamas’ın kara gücünden daha büyük olduğunu ve tahmini 40 bin ila 50 bin savaşçıya sahip olduğunu kaydetti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow