Demirtaş: "Öcalan taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır"

Demirtaş: "Öcalan taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır"

Demirtaş: "Öcalan taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır"

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen Kürt Konferansı'ndaki konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ortadoğu ve Türkiye'de çözüm süreci projesinin sahibinin Öcalan olduğunu söyleyerek, "Projenin sahibi sayın Öcalan'dır o da taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Biz Anadolu'nun, Kürdistan'ın 100 yıl önceki gibi haklarımızın önünden alınmasını istemiyorsak mücadelemizde devam etmeliyiz" diyen Demirtaş, "Partimiz şu anda bir çok  etnik kimliğin içinde barındırıyor, her toplumdan her kesimden insanlar var ve ötekileştirmişlerden oluşan bir çok kişiler var ve bunun başını da kadınlar çekiyor. Sayın Öcalan'ın da dediği gibi, bütün farklı kimliklerin kuruluş olarak içinde olduğu demokratik bir oluşumdan bahsediyoruz, ulusal bir ruh şeklinde, herkesin eşit olarak bunun içinde yer alması. Yeni demokratık ulusun bir devleti olması lazım, devlet yoksa devletin bir unsuru yoktur, devlet kutsaldır, ulus kutsaldır, devletin yargısı, kurumu hepsi ona hizmet etmelidir" dedi.

Davutoğlu, genel af ve özerkliği yalanladı

"PROJENİN SAHİBİ SAYIN ÖCALAN'DIR"

Ortadoğu ve Türkiye'de çözüm süreci projesinin sahibinin Öcalan olduğunu söyleyen Demirtaş, "Projenin sahibi sayın Öcalan'dır o da taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır. Hedefimiz halkın özgürlükleri ve ulusal demokrasi anlayışında ulusal bir devlet olmaktır. Tek bir başkentten yönetilmek değil, bölgesel yönetimlerle yonetilmelidir. Çözüm sürecinde bunlar konuşulmalıdır. Kürtler şu an kalıcı bir barış için müzakere yürütüyor" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİNE BAKIŞ AÇIMIZ FARKLI"

Demirtaş ,"Muhatabımızla bizim çözüm sürecine bakış açımız farklı, biz başka bir şeyden o başka bir şeyden bahsediyor, bizler bu ısrardan vazgeçmemeliyiz. Bu çizgi bütün halklara umut kazandıracak bir çizgidir, umarım bu çözüme günlük ve küçük hesaplardan vazgeçerek Türkiye'yi de refaha çıkaracak bir hamle yaparlar diye umut ediyorum" diye konuştu.

Sırrı Süreyya Önder özerklik çıkışına açıklık getirdi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bütçe görüşmelerinde "Türklük" kavgası

Ortadoğu'daki kargayaşa dair Demirtaş, Kürtlerin bu süreçte 'kendi devletimizi kurup kurtulalım' demek yerine kalıcı barış için gerçekçi bir model amacıyla mücadele verdiklerini söyledi.

İhsan Özkes Meclis'te böyle çıldırdı

"BASIN ÜZERİNDEKİ BASKI DEVAM EDİYOR"

Programda konuşan gazeteci ve televizyon programcısı Şirin Payzın, "Basın üzerindeki baskı devam ediyor. Daha bundan iki yıl öncesine kadar Vedat Türkali ve Leyla Zana'yı yayına çıkardığı için bir meslektaşım çalıştığı kurumdan atılmak zorunda kaldı. Belki HDP temsilcileri ile değil ama hala parti dışındaki Kürt siyasetçileri ekrana taşımada sıkıntılar var. Kendi kurumum olarak söylemiyorum.  Bu konuda ben şanslı sayılırım. Kurumum bu konuda en fazla özgürlüğün olduğu kanal. Ama genel olarak medyadan bahsediyorum. Kürt siyasi davasını yürüten isimlerin yansıtılması konusunda sınırlamalar var. Bu konuda baskılar devam ediyor. Hangi çerçevede tartışmamız gerektiğini hükümet hala belirleme eğiliminde ama buna rağmen eskisine göre biraz daha iyiyiz diyebilirim. Daha fazla soru sormamız ve cevap aramamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Remzi Kartal CNN TÜRK'e konuştu