Devlet başkanları neden Putin'e "köpek" hediye ediyor?

  1. Dünya
Devlet başkanları neden Putin'e "köpek" hediye ediyor?

Turkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdymukhammedov Çarşamba günü Sochi'de ziyaret ettiği Putin'e bir köpek hediye etti. Ancak bu köpek Putin'e devlet başkanları tarafından hediye edilen köpeklerden sadece bir tanesi.Washington Post'un haberine göre Rusya ile olan ikili ilişkilerini geliştirmek amacıyla Putin ile Çarşamba günü bir araya gelen Turkmenistan Devlet Başkanının Putin'e köpek hediye etmesi, daha önce diğer devlet başkanları tarafından Rusya Başkanına verilen benzer hediyeleri anımsattı.
"Alabay" cinsi özel köpeği kucağına alan Putin, önce köpeği öptü ardından Turkmenistan başkanına hediyesi için teşekkür etti. "Verny" adını verdiği köpeğin Rusça'daki anlamı "vefalı" ve "sadakatli".
2012 yılında Japonya hükümeti tarafından Putin'e hediye edilen 3 yaşındaki "Akita" cinsi köpek. Japon hükümeti tarafından yapılan bu jestin sebebi Rusya'nın Japonya'ya 2011 depremi ve tsunami felaketlerinin yaralarının sarılması için ettiği yardımlardı.
2010 yılında Bulgaristan Başbakanı tarafından Rusya ziyareti esnasında Putin'e hediye edilen "Karakachan" cinsi köpek.
2000 yılında Rusya Savunma Bakanının Putin'e hediye ettiği "Kani" adlı labrador cinsi köpek. Putin köpeğini, köpek korkusu ile bilinen Almanya Şansolyesi Angela Merkel'in Kremlin ziyareti esnasında odaya getirerek görüşmeye damga vurmuştu.
Putin bir röportajında köpeklerinden bahsederken "bazı durumlarda köpeğim Kani'ye danışmaya çalışıyorum çünkü o bana güzel tavsiyeler veriyor" diyerek köpeklerine olan düşkünlüğüne vurgu yaptı.
Putin'in köpeklere olan düşkünlüğünün stratejik bazı sebepleri olduğu konusunda görüş bildiren bazı çevreler kendisinin "güçlü ve dinç" olduğunu vurgulamak ve köpeklerinin kendisine olan sadakatleri üzerinden politik mesajlar vermesine yardımcı olabilecek birer araç olarak görüyor olabileceğini vurguladılar.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS