Son Dakika

Diplomatik boykot ve pandemi gölgesinde geri sayım başladı! Çin, Pekin Kış Olimpiyatları'na hazır

A A

15.01.2022 - 12:48 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: İHA

4-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan Pekin Olimpiyatları'na karşı diplomatik boykot çağrıları sürerken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in gerekli hazırlıkları tamamladığını söyledi

Diplomatik boykot ve pandemi gölgesinde geri sayım başladı! Çin, Pekin Kış Olimpiyatları'na hazır

Çin Medya Grubu’na (CMG) bağlı CGTN America tarafından Washington’daki Capital One Arena’da düzenlenen etkinlikte, 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları tanıtıldı. Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, Pekin Kış Olimpiyatları ile ilgili bilgiler paylaşarak Çinli ve ABD’li buz hokeyi takımlarının harika bir etkinlik sunmalarını diledi.

CMG Başkanı Shen Haixiong da videolu mesajında ABD halkını Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’nı izlemeye çağırdı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ise Pekin'de düzenlenen basın toplantısında, etkinliğin ABD’li izleyiciler tarafından sıcak karşılandığını dile getirdi. Çin Kış Olimpiyatları’nın tüm dünyadan sporcular ve sporseverler için büyük bir şenlik olacağına işaret eden Sözcü Wenbin, etkinliğin başarısının Amerikan halkının da Olimpiyat oyunlarını dört gözle beklediğini gösterdiğini ifade etti.

Çin’in Pekin Kış Olimpiyatları için hazırlık çalışmalarını genel olarak tamamladığına dikkat çeken Wenbin, olimpiyat ruhu doğrultusunda ve tüm tarafların ortak çabalarıyla sade, güvenli ve muhteşem bir spor şenliği sunularak salgın döneminde dünyaya daha fazla dayanışma, güven ve güç aşılanacağını dile getirdi.

DİPLOMATİK BOYKOT ÇAĞRILARI

Pekin Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat 2022'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenecek. Kış olimpiyat oyunlarına sayılı günler kala, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere ve Kanada diplomatik boykot uygulayacaklarını ilan etmişti. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık ve Kanada, Çin'in Sincan bölgesinde Müslüman Uygur azınlığa karşı muamelesini de kapsayan insan hakları ihlalleri nedeniyle, olimpiyatlara diplomatik boykot ilan ettiklerini duyurmuştu. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Genel Direktörü Kenneth Roth ise bir röportajında Çin'in, kış olimpiyatlarını kullanarak insan hakları sicilinin üzerini örttüğünü söylemiş ve ülkelere "diplomatik boykot" çağrısında bulunmuştu.