Döner tüm Avrupa'da yasaklanabilir

Avrupa Parlamentosu'nun gıda ürünlerindeki fosfat katkısı kararı döneri risk altına soktu. Döner ve döner ürünlerinin fosfat katkı maddesi nedeniyle Avrupa'da yasaklanma riski var.Avrupa Parlementosu'nun gıda ürünlerindeki fosfat katkısı kararı gereğince, döner Avrupa mutfağından uzaklaştırılabilir.

Almanya'da fast-food ürünleri arasında önemli pazar payı tutan döner ve döner ürünlerinin fosfat katkı maddesi nedeniyle yasaklanma riski altında olduğuna dikkat çekiliyor.
Sputnik'in Spiegel Online'a dayandırdığı habere göre özellikle donmuş ürünler ve çiğ et üzerinde sağlığa zararlı etki yaptığı gerekçe gösterilen karar ile, döner üretimi üzerinde yasaklama da dahil olmak üzere pek çok yaptırımın söz konusu olabileceğinin altı çiziliyor.

Yalnızca Almanya'da 16 binden fazla satış noktası bulunan, yaklaşık 4 milyar euro'luk ciroya sahip döner üretiminin bu karardan olumsuz etkileneceği kaydediliyor.
Fosfat katkı maddesi yalnızca döner üretimde kullanılmıyor.
Sosis çeşitleri, cola, konserve balık ve pasta çeşitlerinin üretiminde de kullanılan fosfat yan maddesinin, insan sağlığı açısından sakıncalı olduğu biliniyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS