hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'nin Kiev Büyükelçiliği'nden dikkat çeken paylaşım

  ABDnin Kiev Büyükelçiliğinden dikkat çeken paylaşım
  expand
  KAYNAKMilliyet

  Dünya savaş endişesiyle Rusya-Ukrayna krizini diken üstünde takip ediyor. Son yayınlanan uydu fotoğrafları, Rus ordusunun Belarus-Ukrayna sınırına yaptığı yeni yığınağı kanıtladı. Öte yandan ABD'nin Kiev Büyükelçiliği tarafından paylaşılan fotoğraf sosyal medyada büyük ses uyandırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna toprağı Donetsk ve Lugansk'ın bağımsızlığını tanıyan Rusya lideri Vladimir Putin'in, yaklaşık bir saat süren basın toplantısında tarihi kendi penceresinden yeniden yazması tüm dünyayı sarstı.

  Ukrayna'nın Lenin tarafından kurulduğunu ve tarihsel olarak Rus toprağı olduğunu savunan Putin, konuşmasının bir kısmında görünür şekilde öfkeliydi, "Ukrayna'yı Vladimir İlyiç Lenin olarak adlandırabiliriz" dedi.

  Ukrayna'nın gerçek bir ulus olmadığını da ileri süren Putin'e yanıt sosyal medyadan verildi. Ukraynalılar Kiev ve Moskova'nın 1000 yıl önceki hallerini gösteren fotoğrafları paylaşmaya başladı.

  ABDnin Kiev Büyükelçiliğinden dikkat çeken paylaşım

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'nin Kiev Büyükelçiliği de söz konusu görseli resmi Twitter hesabından paylaştı. Resmi hesabından paylaşılan fotoğraf, binlerce beğeni ve yorum aldı.

  Görselde Kiev'in zamanla geliştiği belirtilirken, Moskova'da ise bir değişiklik görülmüyor.

  Çarlık Rusyası'nın bir parçası olan Ukrayna toprakları, 1917'de Bolşevik Devrimi sonrası Ukrayna Halk Cumhuriyeti; bir yıl sonra da Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak özerklik kazanmıştı.

  Rus lider Vladimir Putin, televizyonların canlı yayınla verdiği konuşmasında ayrıca 2014 yılında Rusya yanlısı liderin devrildiği Ukrayna'daki protestoları bir darbe olarak tanımladı.

  1991 yılında Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle birlikte ülkesinin 'soyulduğunu' iddia eden Putin, kukla bir hükümet tarafından yönetildiğini vurguladığı Ukrayna'yı 'Amerikan kolonisi' olmakla suçladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow