hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya'da Mars simülasyonu: Teksas'taki deney 1 yıl sürecek

  Dünyada Mars simülasyonu: Teksastaki deney 1 yıl sürecek
  expand

  Kanadalı biyolog Kelly Haston, üç gönüllü ile Teksas’ta bir yıl boyunca Mars’ta yaşam tatbikatı yapacak. Haziran sonunda başlayacak NASA deneyi kapsamında, yiyecekten iletişime her şey olası Mars seferini simüle etmek için tasarlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD’nin Teksas eyaletinin en büyük şehri ve uzay çalışmalarının merkezi olan Houston’daki Kızıl Gezegen simülasyonunda dört gönüllü tam 12 ay geçirecek. Katılımcılar, ekipman arızalarından ve su kısıtlamalarına bir dizi sürpriz olumsuzlukla karşı karşıya kalacak. Dış dünya ile iletişimleri tıpkı Mars-Dünya arasında olduğu gibi tek yönde 20 dakika, karşılıklı 40 dakika gecikmeyle olacak. “Mars Dune Alpha” olarak adlandırılan yaşam alanı, yatak odaları, spor salonu, ortak alanlar ve tarım yapmak için küçük bir çiftlikten oluşuyor. 160 metre karelik yapı 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretildi. Ekip ayrıca kızıl kumla örtülü açık bir alanda Mars yürüyüşünü taklit edecek.

  Dünyada Mars simülasyonu: Teksastaki deney 1 yıl sürecek

  ‘ORADAYMIŞIZ GİBİ YAPACAĞIZ’

  Kızıl Gezegen’de yaşam deneyine geri sayan 52 yaşındaki biyolog Kelly Haston tüm süreci “Oradaymışız numarası yapacağız” sözleriyle özetledi. Hürriyet'te yer alan habere göre ekip, aileleriyle ancak e-posta üzerinden ve nadiren video görüşme ile iletişim kurabilecek. Grubun diğer üyeleri mühendis, hemşire ve doktor. ABD’de hem NASA hem de Elon Musk’ın SpaceX şirketi 2030’ların sonlarına doğru Mars’a ilk insanlı seyahati gerçekleştirmeyi hedefliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow