hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın ilk ahşap uydusu üretildi: LignoSat

  Dünyanın ilk ahşap uydusu üretildi: LignoSat
  expand

  Dünyanın ilk ahşap uydusu LignoSat'ın bu yaz uzaya fırlatılması planlanıyor. Yapımında manolya ağacı da kullanılan uydu, uzayda oluşan kirliliğe karşı mücadele amacıyla üretildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacılar, bugüne kadar uyduların üretildiği metallere çevre dostu bir alternatif olarak ahşabı test etmek için kereste firması Sumitomo Ormancılık ve Japon Uzay Ajansı ile ortak bir çalışma yürüttü.

  LignoSat adı verilen ve ahşaptan üretilen küçük uzay aracının bu yaz Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir roketle uzaya fırlatılması planlanıyor.

  AHŞABIN AVANTAJLARI

  Dünya atmosferine giren metal uyduların yanmasıyla oluşan ve uzun yıllar atmosferin üst katmanlarında kalan alümin parçacıklarının yarattığı kirlilik bilim insanlarını ve astronotları endişelendiriyor.

  Bunun üzerine arayışa giren Japon araştırmacılar doğal, ekonomik, karbon bazlı bir malzeme olarak üretimi sürdürülebilir ve bertarafı - özellikle yörüngeden üst atmosfere bırakıldığında - tam ve zararlı yan ürünler içermeyen ahşap üzerinde çalışmaya odaklandı.

  Kyoto Üniversitesi'nin girişimiyle ahşap türlerini değerlendirerek uzaya fırlatma ve Dünya yörüngesinde uzun uçuşların zorluklarına ne kadar dayanabileceklerini belirlemek üzere bir proje başlatıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Euronews Türkçe'nin haberine göre ilk testler uzaydaki koşulların yeniden yaratıldığı laboratuvarlarda gerçekleştirildi. Deneylerde ahşaptan hazırlanan örneklerin kütlelerinde ölçülebilir bir değişiklik olmadığı, çürüme ya da hasar belirtisi göstermediği tespit edildi.

  Laboratuvarda başarılı olan örnekler ileri denemeler için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmek üzere hazırlandı.

  Kyoto Üniversitesi Uzay Ahşap Projesi'nin lideri Koji Murata, örnekler uzaya gönderilmeden önce projenin gidişatını "Ahşabın alçak dünya yörüngesinin yaratıldığı koşullara dayanma yeteneği bizi hayrete düşürdü." sözleriyle değerlendirdi.

   Dünyanın ilk ahşap uydusu üretildi: LignoSat

  (Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Kibo platformuna 2021 yılında gönderilen ahşap panelin yakın çekimi --Kyoto Üniversitesi--)

  MANOLYA AĞACI

  Japon kiraz ağacı da dahil birçok ağaç türü bir yıl boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sağlamlık deneyine tabi tutuldu. Bu örnekler arasında manolya ağacından elde edilen ahşabın çatlamaya karşı dayanıklı olduğu tespit edildi. LignoSat'ın üretiminde de manolya ağacı kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yalnızca bir kahve kupası büyüklüğündeki dünyanın ilk ahşap uydusu LignoSat'ın bu yaz uzaya fırlatılması planlanıyor. Uydu atmosfere girmeden önce en az altı ay boyunca uzayda kalması bekleniyor.

  LignoSat deneyinin yörüngede de başarılı olması halinde, ahşabın uydu üretiminde daha çevre dostu bir yapı malzemesi olarak kullanımının önünü açabileceği belirtiliyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow