Dünyanın konuştuğu 'Sussexit' adım adım nasıl gerçekleşti?

Dünyanın konuştuğu 'Sussexit' adım adım nasıl gerçekleşti?

Sussex Dükü Harry ve Düşesi Meghan, geçen hafta İngiliz Kraliyet Ailesi’ndeki üst düzey görevlerinden ayrılma ve ekonomik özgürlüklerini ellerine alma kararı aldıklarını açıkladılar. Bu haber Buckingham Sarayı’na bomba gibi düştü. Sadece İngiltere değil, dünya basını konuyu günlerce irdeledi; bu kararın sebepleri ve sarayda nasıl yankı bulduğu hakkında spekülasyonlarda bulundu. Londra'da yaşayan gazeteci Gülnaz Can, CNNTurk.com için yazdı...

Bu haber aslında bir sürpriz değildi. Aristokrat bir aileden gelen Lady Diana Spencer bile (Prens Charles ile evlendikten sonra unvanı Galler Prensesi oldu) Kraliyet’in katı kurallarına uymakta sıkıntı yaşamış, bulvar gazetelerinin yıllarca süren kötü muamelesine maruz kalmıştı. Amerikalı siyahi bir aktris olan Meghan Markle’ın, Kraliyet Ailesi’nde modernleşme yönünde değişimin yüzü olarak basında hemen sevilip benimseneceğini kimse öngörmemişti.


Öte yandan halk, Lady Di’den bu yana aristokrasinin yüksek mertebelerinden gelmeyen gelinlere büyük sempati duyuyor. Kate Middleton ile Prens William’ın birliktelikleri yine benzer bir pozitif hava yaratmış, kardeşlerin anneleri gibi ‘halktan’ kadınlarla evlenmeleri olumlu karşılanmıştı. Harry çok sayıda sevgilinin ardından Meghan ile görülmeye başladığında, Saray’a en sıra dışı gelinin geleceği heyecanını duydu dünya. Meghan, 18. yüzyılda yaşamış, 3. George’un eşi Charlotte’tan sonraki ikinci siyahi Kraliyet üyesi olacaktı. Bu monarşinin modernleşmesi ve çok kültürlü ve ırksal çeşitliliğin yüksek olduğu İngiltere toplumunun tamamını kucaklaması adına önemli bir adım olarak görülebilirdi.


Nişanlılıklarını açıkladıkları basın toplantısı ve St. George Şapeli’ndeki rüya gibi düğünleri tüm dünyanın ilgisini çekti. Milyonlarca kişi televizyon başına kilitlendi ve sokak kutlamalarında bir araya geldi. Ancak her şey toz pembe değildi. Meghan Markle nişanlılık anonsunu yaptıkları toplantıda külotlu çorap giymemesiyle eleştirildi basın tarafından. Kraliyet protokolü kadınlara belirli bir tonda külotlu çorap giymeyi mecbur kılıyor. Ardından Meghan ve Harry’nin halk ile buluştukları etkinliklerde selfie’lere poz verdikleri dikkat çekti. Yine bir yasak delinmiş oldu böylece. Meghan’ın adı ‘sarılan kraliyet üyesi’ne çıktı; çünkü halka sarılmak yine protokole aykırıydı. Kamuoyu oluşturmakta kuvvetli bir yere sahip olan bulvar basını bunları affetmedi. 


Fotoğraf: AFP 


Bu arada, kardeşler Harry ve William arasında da ciddi anlaşmazlıkların çıktığı yazıldı. İddialara göre, eşleri Meghan ve Kate ise birbirlerine tahammül edemiyordu. Meghan ve Harry, Kensington Sarayı’ndan ayrılıp, Windsor arazisinde Frogmore Cottage’a yerleşme kararı aldılar. Bu evin restorasyonuna 2.4 milyon Sterlin harcandığı ve bunun da halkın vergileriyle ödendiği hakkında haberler yapıldı. Tarihi bina stüsünde olan evin nasıl lüks bir malikaneye dönüştürüldüğü, yoga stüdyoları ve ses yalıtımı yapıldığı yazıldı, inşaat alanına giren boya kutularının fotoğrafları ilk sayfalardan verildi. Meghan ve Harry bir bulvar gazetesini dava etti. 


Bebekleri Archie’nin doğumundan sonra, geçtiğimiz Ekim ayında ITV kanalına verdiği röportajda Meghan “Zorlanıyorum” demişti: “Bana nasılsın diye soran pek yok. Sadece var olduğumu hissediyorum, yaşadığımı düşünmüyorum" Aynı röportajda Afrika’ya yerleşebileceklerini, orada yaşamanın çok güzel bir şey olduğunu hayal edebildiğini anlatmıştı Meghan. 


Kraliçe 2. Elizabeth’in televizyonda yayınlanan geleneksel Noel mesajında, arka planda Kraliyet Ailesi’nin bütün üyelerinin oluşu, ancak Harry, eşi ve oğlunun olmayışı tüm toplumun ilgisini çekti. Çift oğullarını alıp Noel için 6 haftalığına Kanada’ya gitmişti, oradan yakınlarına sıradan bir aile imajı çizen bir Noel kartı göndermişlerdi. Bir kopuş olduğu biliniyordu, ama nerede, nasıl oldu ve bu, Kraliyet Ailesi için tam olarak ne anlama geliyor kimse çözemiyordu.  


Fotoğraf: Reuters 


Instagram ve Twitter hesaplarında ‘istifalarını’ duyurduktan sonra Meghan Kanada’ya döndü, Harry İngiltere’de kalıp pazarlıklara başladı. Kraliçe’nin sessizliği süresince basın haberi televizyondan aldığını, öfkeden deliye döndüğünü ve çok üzgün olduğunu duyurdu. Saray önce kısa bir açıklamayla bu karar için henüz erken olduğunu, görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. Aradan geçen hafta sonunun ardından ise, Kraliçe’nin ailenin üst düzey üyelerini bir araya getirecek bir zirve organize etmekte karar kıldığı duyuruldu.


Prens Charles, William, Harry ve Kraliçe’nin katıldığı zirvede çiftin statüsü, ekonomik özgürlüklerini nasıl elde edecekleri, Kraliyet Ailesi’nin ne tür görevlerini üstelenebilecekleri konuşuldu. Bu toplantıda tartışılanlar sadece Harry, Meghan ve Archie’yi değil, monarşinin tüm yeni jenerasyonlarını da etkileyecek konulardı. Sonuç, Kraliçe’nin alışılmışın aksine, kendi kaleme aldığı bir mektupla bildirildi. “Tam zamanlı Kraliyet görevlerini sürdürmelerini isterdim, ancak onların dileğini anlıyorum ve tamamiyle destekliyorum.” dedi Kraliçe, ve bir geçiş sürecinin onaylandığı açıkladı. Geçiş sürecinin detayları net değil ve yıllarca sürmesi söz konusu. Bu süreçte çift ve oğulları Archie, yaşamlarını Kanada ve İngiltere’de sürdürecek. 


Halk, gelirleri konusunda alınacak kararı özellikle takip ediyor. Çiftin 7/24 korunması gerekiyor ve bunu İngiltere’de de, Kanada’da da kimin üstleneceği, daha ziyade kimin ödeyeceği tartışma konusu. Harry ve Meghan kendi paralarını kazanıp, unvanlarını hala koruyor olurlarsa, kazançlarının ne kadarı unvanları üzerinden edinilmiş gelir olacak? Diğer Kraliyet Ailesi üyeleri bu kez kamu ödeneği ile geçimlerini sağlamayı nasıl gerekçelendirecekler? Kazançları hangi otorite tarafından denetlenecek ve vergilerini nereye ödeyecekler? Bunlar cevap bulması gereken teknik sorular. Bazılarına göre ise bu detaylar önemsiz. Toplumun siyahi kesimi, Meghan'ı bağrına basmayan Kraliyet Ailesi ve basını suçluyor, ve onunla birlikte büyük bir cemaatin de dışlandığını, kraliyetin böylece tarihi öneme sahip bir fırsatı kaybettiğini düşünüyor.  


Dünyanın en ünlü ailesinde şimdilik sular durulmuş görünüyor. Çözüm beklendiği gibi hızlı gelmedi, ancak müzakereler sürüyor. Pazarlık masasında çiftin Oprah Winfrey’e vermeyi planladıkları konuşulan, ailenin sırlarının anlatılması muhtemel uzun bir röportaj da var. Daha önce bir kralı parlamento kararıyla idam edilmiş, bir diğer kralı görevinden istifa etmiş İngiliz Kraliyet ailesinin başına gelmiş en büyük skandal bu mu, henüz bilmiyoruz. Önümüzdeki günler gösterecek. 


Gülnaz Can


Fotoğraf: AP 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS