Dünyayı karıştıran suikast! Kasım Süleymani yüzüğünden teşhis edildi

Dünyayı karıştıran suikast! Kasım Süleymani yüzüğünden teşhis edildi

ABD, Tahran ile tırmanan gerilimin ardından dün İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü biriminin komutanı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta düzenlediği İHA saldırısıyla öldürdü. Süleymani, İran’ın Ortadoğu’daki politikalarının baş mimarıydı. Saldırıyla bölgedeki gerilim tavan yaptı. İran yönetimi intikam yemini etti. Saldırı emrini bizzat Başkan Trump verdi. Saldırı sonrasında ABD bayrağını Twitter’da paylaşıp sabitleyen Trump sonraki mesajında Süleymani’nin doğrudan veya dolaylı milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olduğunu iddia ederek ‘çok daha önce ortadan kaldırılmalıydı’ dedi. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tarafları sağduyuya çağırdı.

Irak’ta Washington ile Tahran arasında bir süredir devam eden gerginlik, dün İran Devrim Muhafızları örgütünün dış operasyonlardan sorumlu özel Kudüs Gücü’nün komutanı General Kasım Süleymani’nin Amerikan hava saldırısında öldürülmesiyle adeta patlama noktasına geldi. Dünyayı sarsan saldırı, Süleymani’nin hava yoluyla Lübnan veya Suriye’den Irak’ın başkenti Bağdat’a iniş yapan uçağından inip araç konvoyu ile yolda olduğu sırada meydana geldi


 


Reuters Ajansı’na göre adlarının açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililer Süleymani’yi taşıyan konvoyun silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile hedef alındığını söyledi. İran Devrim Muhafızları ise saldırıda Amerikan helikopterlerinin kullanıldığını duyurdu.


İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi ise Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesiyle ilgili ayrıntıları anlattı. İran devlet televizyonuna konuşan Mescidi, “Cuma gecesi, saat 01.00 civarıydı. Kasım Süleymani, Ebu Mehdi el Mühendis ve koruma ekipleri, iki araçla Bağdat Havalimanı’ndan şehir merkezine doğru hareket halindeyken, ABD’nin füze saldırısına maruz kaldılar” dedi. Saldırıda ölen Ebu Mehdi el Mühendis, Irak’ta 2014’te terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadele için kurulmuş Şii ağırlıklı Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri) milislerinin komutan yardımcısıydı. El Mühendis ayrıca 27 Aralık 2019’da Kerkük’te bir Amerikalı sözleşmeli personelinin füze saldırısı ölümü üzerine ABD’nin misilleme amacıyla bombaladığı Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) adlı milis kuvvetinin de sorumlusuydu. Irak’taki milis gücü Haşdi Şabi, Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik bilgilerin Iraklı taraflarca ABD’lilere verildiğinin tahmin edildiğini belirtti. Saldırıda toplam 10 kişi öldü.


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Washington yönetiminden bir mesaj aldıklarını ve bu mesaja gerekli cevabın İsviçre’nin Tahran Büyükelçiliği aracılığıyla verildiğini açıkladı. Mesajların içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.


‘SAVAŞIN FİTİLİ ATEŞLENDİ’


Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ülkesinin egemenliğinin ihlal edildiğini belirterek, saldırıyla
‘Irak ve bölgede yıkıcı bir savaşın fitilinin ateşlendiğini’ savundu. “Süleymani ve Mühendis’in DEAŞ’a karşı zaferde sembol liderler olduklarını” savunan Irak Başbakanı, şöyle devam etti: “Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı, Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır. Iraklı ve kardeş ülkelerden (İran) askeri liderlerin Irak topraklarında tasfiye edilmesi, ülkemizin egemenliğine yönelik ihlaldir, vatanın onuruna saldırıdır. ABD askerlerinin Irak’taki varlığına yönelik şartlara da aykırıdır.”


Irak’ta Şiilerin en büyük dini merci Ayetullah Ali el Sistani de saldırının ‘ülke egemenliğinin ihlali’ anlamına geldiğini belirterek, halkı aklı selimle davranmaya ve soğukkanlı olmaya çağırdı.       


 
Irak’taki milis gücü Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayları Komutanı Hadi el Amiri de “ülkedeki tüm ulusal güçlere birlik olma” çağrısında bulundu. Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr, komutasındaki Mehdi Ordusu ve Yevm el Mevud Tugayı’na “Irak’ı korumak için hazır olma” talimatı verdi.  Mehdi Ordusu 2015’te faaliyetlerini askıya almıştı.


SEYAHAT UYARISI


ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, artan gerilim nedeniyle vatandaşlarından Irak’ı acilen terk etmeleri istendi. Türk Dışişleri Bakanlığı da, Türk vatandaşlarını zorunlu olmadıkça Irak’a seyahat etmemeleri konusunda uyarı yayınladı. Halihazırda Irak’taki Türk vatandaşlarından, bakanlıkça yapılabilecek uyarıları yakından takip etmeleri, kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınmaları ve kişisel güvenlikleri konusunda müteyakkız olmaları istendi.


BİR YANDA EVANJELİSTLER ÖTE YANDA MEHDİCİLER


- İRAN’a yönelik suikast tam da ABD’de Hz. İsa’nın dünyaya geri dönüşünü hızlandırmak isteyen Evanjelistlerin siyaseten güçlendiği, İran’da ise muhafazakâr bir kanadın Mehdi’nin dönüşünü beklediği bir döneme geliyor. ABD’de Donald Trump’ın iktidara gelişine destek veren Evanjelist Hıristiyan bir kanat, Ortadoğu’da çıkacak karışıklığın ardından Mesih’in dünyaya geri döneceği inancına sahip. Şiilerde de 1141 yıl önce kaybolan Hz.Ali’nin soyundan gelen on ikinci imamın ahir zamanda Mehdi olarak dünyaya geleceği inancı hâkim. Mehdi dünyaya geldikten sonra dünyadaki bütün haksızlıkların son bulacağı varsayılıyor.


YÜZÜĞÜNDEN TEŞHİS ETTİLER


 Füze saldırısı sonrası olay yerine gelen ekipler yanan araçlar ve cansız bedenlerle karşılaştı. Saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani parmağındaki akik yüzükten teşhis edildi. Süleymani, Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı el Mühendis ve diğer 6 kişi için başkent Bağdat’ta bugün cenaze töreni düzenlenecek. Açıklamayı Irak’ta İran’a yakın Haşdi Şabi örgütünün basın müdürlüğü dün Twitter hesabı üzerinden yaptı. Açıklamada, Mühendis ve Iraklı Haşdi Şabi üyelerinin Bağdat’taki törenden sonra Necef kentinde toprağa verileceği belirtildi.


‘SAVAŞ BAŞLATMAK DEĞİL BİTİRMEK İSTİYORUZ’


ABD Başkanı Donald Trump saldırının ardından Amerikan bayrağını Twitter hesabında paylaşıp, sabitledi. Daha sonra Twitter’dan paylaşım yapan ABD Başkanı, “İran, hiçbir zaman bir savaş kazanmadı, ama hiçbir zaman müzakere kaybetmedi” ifadelerini kullandı. Daha sonra Florida’da açıklamalarda bulunan Trump, daha ılımlı bir dil tercih ederek şöyle konuştu: “ABD, perşembe günü bir savaşı bitirmek için harekete geçmiştir, bir savaş başlatmak için değil. İran halkına derinden saygı duyuyoruz ve bir rejim değişikliği peşinde değiliz. İran’ın komşularını istikrarsızlaştıran vekil savaşçılar kullanması artık sona ermeli.”


‘DANS EDİYORLAR’


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Süleymani’nin öldürülmesini sokakta dans ederek kutlayan Iraklıların görüntüsüne yer verdi. Pompeo, “Iraklılar özgürlük için sokaklarda dans ediyor ve Süleymani’nin artık olmadığına şükrediyorlar”  dedi.


ABD’DEN 3 BİN EK ASKER


Süleymani’nin ölümü sonrası, ABD ordusunun 82’nci Hava İndirme Tümeni’nden yaklaşık 3 bin askerin daha Ortadoğu’ya sevk edileceği bildirildi. Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, “Daha önce de duyurulduğu üzere 82’nci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Kuvveti Tugayı sevkıyat için teyakkuza geçirilmiştir ve şu anda sevk ediliyor. Bir tabur Acil Müdahale Kuvveti daha önce gönderilmişti. Aynı zamanda Tugay’ın kalanı ise 96 saatlik teyakkuza geçirilmişti” denildi. Bu sevkıyatın beklenen bir gelişme olduğuna dikkat çekilirken, “Tugay, ABD personeli ve tesislerine yönelik artan tehdide karşı tedbiren ve uygun bir adım olarak Kuveyt’te konuşlandırılacak” ifadeleri kullanıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS