hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ege'de 'suçüstü' Atina'yı zora soktu

  Egede suçüstü Atinayı zora soktu
  expand

  Sığınmacıları zorla Türkiye’ye geri ettiğini sürekli reddeden Yunanistan, Amerikan New York Times gazetesinin geçen hafta sonu yayınladığı mültecilerin Türkiye’ye geri itilmesine dair video-haberi üzerine köşeye sıkıştı. (Yorgo KIRBAKİ-Atina)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği (AB), Haber ile ilgili olarak Yunanistan’dan hesap vermesini isterken Atina’daki Ulusal Şeffaflık Kurumu (EAD) soruşturma açmak zorunda kaldı. CNN International'a konuşan Başbakan Kiriakos Miçotakis ise Türk sahil güvenlik unsurlarının mültecileri bota bindirip, Yunan karasularına ittiğini iddia ederek Türkiye’yi suçlamaya kalktı. AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, sosyal medya hesabında “Olayın bağımsız bir şekilde ve derinlemesine incelenmesi için Yunan makamlarına resmi talep gönderdik” diyerek, Yunan makamlarından gerekeni yapmalarını beklediklerini yazdı.

  YAPTIRIM UYARISI

  Johansson, ABD haber platformu Politico’ya açıklamasında “Videolarda görünen şey sınırdışı etme eylemidir. Eğer doğru oldukları kanıtlanırsa ki, videolar doğru olduklarını kanıtlıyor, kesinlikle kabul edilemez bir durum söz konusudur” diye konuştu. Yunan makamlarının derinlemesine soruşturma gerçekleştirmedikleri takdirde Atina aleyhinde yaptırım uygulanabileceğini vurguladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow