hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elon Musk'ın şirketi SpaceX, Pentagon’dan Ukrayna’daki uydu hizmeti maliyetlerini karşılamasını istedi

  Elon Muskın şirketi SpaceX, Pentagon’dan Ukrayna’daki uydu hizmeti maliyetlerini karşılamasını istedi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com - Dış Haberler

  CNN International tarafından elde edilen belgelere göre, milyarder iş insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX tarafından Pentagon’a yazılan mektupta, şirketin artık Ukrayna’da Starlink uydu internet hizmetini finanse etmeye devam edemeyeceği bildirildi. Mektupta, Pentagon’un finansmanı devralmasını talep ettiği de aktarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milyarder iş insanı Elon Musk, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin hemen ardından SpaceX'in Starlink adlı uydu-internet sistemini Ukrayna’da devreye sokma kararı almıştı.

  Haziran ayında ise SpaceX, işgalin ilk üç ayında Ukrayna'ya 15 bin Starlink kiti teslim ettiğini açıklamıştı.

  Elon Musk, Cuma günü Twitter’da şu ana kadar Ukrayna’ya 20 bin Starlink uydu birimi bağışlandığını ve bunun SpaceX’e maliyetinin 80 milyonu bulduğunu söylemişti. Musk, yıl sonunda ise bu maliyetin 100 milyon doları aşacağını belirtmişti.

  Elon Muskın şirketi SpaceX, Pentagon’dan Ukrayna’daki uydu hizmeti maliyetlerini karşılamasını istedi

  "FİNANSMANI DEVRALIN"

  Ancak CNN International’ın elde ettiği belgelere göre, bu yardımlar Pentagon devreye girip milyonlarca dolar ödemediği sürece sona erebilir gibi görünüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alex Marquardt imzalı yazıda, Eylül ayında SpaceX tarafından ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) yazılan bir mektupta, şirketin artık Ukrayna’daki hizmeti finanse etmeye devam edemeyeceği bildirildi. Mektupta ayrıca Ukrayna hükümeti ve askeri kullanım için sunulan Starlink hizmetinin finansmanını Pentagon’un devralması talep edildi.

  SpaceX'in hükümet satış direktörü tarafından kaleme alınan mektupta, “Ne Ukrayna’ya daha fazla terminal bağışlayacak ne de mevcut terminalleri belirsiz bir süre için finanse edecek durumda değiliz” ifadeleri yer aldı.

  Şirketin iddialarına göre ise Ukrayna’da sunulan hizmetin maliyeti, yılın geri kalanında 120 milyon doları, önümüzdeki 12 ayda ise 400 milyon doları bulabilir.

  ABD'li milyarder iş insanı Elon Musk’ın Rusya-Ukrayna savaşı hakkında yorumları ve önerileri, Kiev’de büyük tepki ile karşılanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow