Endonezya'da uçak kazası: 143 ölü

Endonezya'da uçak kazası: 143 ölü

Endonezyada uçak kazası: 143 ölü
expand

Endonezya'da Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı yerleşim birimine düştü. Kazanın bilançosuna ilişkin son bilgi 143 kişinin öldüğü, 15 kişinin de kurtulduğu yolunda.

Endonezya'nın Sumatra adasında, Medan-Cakarta seferini yapan özel Mandala Havayolları'na ait uçak kalkışından hemen sonra yerleşim bölgesine düştü.
 
Boeing 737-200 tipi yolcu uçağında 116 yolcu ve mürettebat bulunuyordu.
Uçağın düşmesi sonucu karada bulunan 30 kişinin de öldüğü belirtiliyor.
 
Kazadaki can kaybıyla ilgili çelişkili açıklamalar geldi. Başkent Cakarta'ya gitmek üzere, Sumatra adasının Medan kentinde kalkıştan hemen sonra düşen uçakla ilgili yapılan ilk açıklama kurtulan olmadığı yönündeydi.
 
Uçağın ait olduğu Mandala Havayolları görevlileri ise bazı yolcuların kazadan yaralı kurtulduğunu kaydetti. Cakarta'nın resmi haber ajansı Antara da kazadan altı kişinin kurtulduğunu duyurdu. 
 
Uçağın düştüğü kentte en az 30 kişinin de öldüğü belirtildi.  
 
Kuzey Sumatra hükümetinin sözcüsü Edi Sofyan, uçağın evlerin üzerine düştüğünü ve sonra yola çakıldığını belirterek, uçağın parçalara ayrıldığını söyledi.  
  
Sumatra'daki en büyük kent olan Medan'da, havaalanı kent merkezi yakınlarında bulunuyor.  
 
Uçağın düşüş sebebi ise henüz bilinmiyor. Mali sıkıntı içindeki Mandala Havayolları'nın çoğu 1970'lerden kalma 15 Boeing'den oluşan bir filosu var.
 
1997'deki kazada 222 kişi ölmüştü
 
Endonezya'da en fazla can kaybına yol açan uçak kazası 1997 yılında olmuştu. Airbus A-300B4 tipi yolcu uçağının Medan kenti yakınında dağlık bir bölgeye düşmesi sonucu, uçaktaki 222 yolcu ve 12 kişilik mürettebatın tamamı hayatını kaybetmişti.
Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow