Erdoğan İsrail'in mesajını Şam'a iletti

Erdoğan İsrail'in mesajını Şam'a iletti

Erdoğan İsrail'in mesajını Şam'a iletti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinde devrede olduklarını doğruladı. Suriye'nin başkenti Şam'a giden Erdoğan Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi.

Bugün Şam'a bir günlük bir ziyarette bulunan Erdoğan, İsrail'in Suriye'ye mesajını iletti.
 
Başbakan Erdoğan, İsrail'in Suriye'ye ne mesaj gönderdiğini açıklamadı. Ancak Şam yönetimi bu mesajı olumlu karşılamış olacak ki, Ankara şimdi de İsrail'e bir heyet göndermeye hazırlanıyor.
 
Başbakan'ın Suriye'ye ne mesaj götürdüğü bilinmiyor ama İsrail'in barış için olmazsa olmazları biliniyor. Bunların başında şunlar geliyor:
 
* Suriye'nin Hizbullah ve Hamas'a desteğini kesmesi,
* Hamas lideri Halid Meşal'ın Suriye'den çıkarılması,
* Suriye'nin İran'la arasına mesafe koyması.
 
Suriye basınına göre İsrail de masaya Golan kozuyla oturacak. Yani bir anlaşmaya varılırsa, İsrail 40 yıldan fazla bir süredir işgal ettiği Golan Tepeleri'nden çekilecek.
 
"Elimizden geleni yapacağız"
 
Başbakan, Şam'a düzenlediği ziyaretle ilgili Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Erdoğan, Golan Tepeleri ile ilgili gelişmeler konusunda, "Türkiye olarak biz, bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.
 
Erdoğan, "Suriye'nin talebi var. İsrail'in de aynı şekilde talebi var. Bu çalışma, alt kademelerden başlayıp eğer olumlu gitmesi değerse üst kademede de İnşallah noktalanır diye düşünüyoruz. Biz, gayret edeceğiz. Temennimiz o odur ki burada mevcut olumsuzluk ortadan kalksın" dedi.
 
Erdoğan, "Görüşmelerin olumlu sonuçlanacağından umutlu musunuz?" sorusuna "Umut olmadan bir işe girilmez. Umudunuz varsa gireceksiniz" yanıtını verdi.
 
Başbakan, "Suriye'ye Türkiye'den bir temsilci gidecek mi?" diye sorulması üzerine de "Tabii tabii" dedi. Aynı gazetecinin, "Sayın Davutoğlu mu?" sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, "Orasını karıştırmayın" diye konuştu.
 
"Türkiye-Suriye ilişkileri olumlu"
 
Başbakan Erdoğan, Suriye'deki temaslarıyla ilgili bilgi verirken de Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in Suriye'de kaldığını, bu ülkedeki çalışmaların yarın devam edeceğini söyledi.
 
İki ülke arasındaki ilişkilerin çok olumlu olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, son 5 yıl içerisinde Türkiye-Suriye ilişkilerinin dış ticaret hacmi itibariyle olumlu bir noktaya geldiğini vurguladı.
 
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bölgedeki siyasi sorunlar ve iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Erdoğan, "Burada da bir mutabakatımızın olduğu ortada" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, yemekli bir çalışma toplantısını yine birlikte gerçekleştirdiklerini ve bu toplantının da gayet verimli bir şekilde sona erdiğini söyledi.
 
Erdoğan, Türk iş adamlarının Suriye'deki temaslarına devam ettiklerini de sözlerine ekledi.
 
"Türkiye'nin politikası arabulucuğu gerekli kılıyor"
 
Erdoğan, Suriye'ye hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında da, Türkiye'nin izlediği proaktif dış politikanın Ortadoğu'da arabulucu rolünü üstlenmesini gerekli kıldığını söyledi.
 
Suriye-İsrail barışı için her iki tarafın yöneticileriyle görüştüklerini de belirten Erdoğan, çabaların somut sonuçlar verdiğini ve bundan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.
 
ABD-Suriye ilişkileri
 
Başbakan Erdoğan, ABD'nin, Suriye'yi "nükleer silah elde etmeye çabalamakla" suçladığının hatırlatılarak, ABD'nin bu tutumunun ilişkileri olumsuz etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, ABD'nin Suriye yönetimiyle önemli düzeylerde görüşmeler yaptığını söyledi.
 
Türkiye'nin, Suriye'ye geçmişten beri olumlu yaklaşım içinde olduğunu anlatan Erdoğan, "Bu ilişkilerin olması demek, sizi o ülkede bazı şeyleri söylemenizden geri atmaz veya bazı şeyleri söylemenizi yok hale getirmez. Yine onları rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Biz de bunları gittiğimizde rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizim Suriye ile olan ilişkilerimizde böyle bir şey gündeme gelmediği gibi olmayan birşeyi varmış gibi gösterme gayretine girmemiz çok zordur, yanlış olur" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, "Bu olayda hava sahamızın ihlali de söz konusu oldu. Daha sonra Suriye ve İsrail tarafıyla bu konuyu görüştük. Suriye tarafı katiyetle böyle birşeyin olmadığını söylemiştir. İsrail de kendine göre, 'burada böyle bir çalışma var biz bunu böyle yaptık' demiştir" şeklinde konuştu.