hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan, The Economist'e yazdı: İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği riskler taşıyor

  Erdoğan, The Economiste yazdı: İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği riskler taşıyor
  expand

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İngiliz The Economist’in dergisine “NATO’nun genişlemesi” başlıklı bir makale yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan makalede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmadan önce terörün tüm üye ülkeler için tehdit oluşturduğunu kabul etmelerinin gerekli olduğunu belirtti, gerekli adımlar atılmadığı takdirde Türkiye’nin iki ülkenin üyeliği konusunda duruşunun değişmeyeceğini vurguladı.

  İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe kabulünün Türkiye’nin güvenliği ve örgütün geleceği açısından riskler barındırdığının altını çizen Erdoğan, “5. Madde uyarınca NATO’nun en büyük ikinci ordusunun yardımına koşmasını bekleyen bu ülkelerin, AB ve ABD tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın eleman devşirme, finansman ve propaganda faaliyetlerini engellemesini beklemek en doğal hakkımızdır” yazdı.

  DİPLOMASİYE AÇIĞIZ

  Aday ülkelerden terör örgütü mensuplarının Türkiye’ye iadesi, Türkiye’nin yapacağı terörle mücadele operasyonlarına destek verilmesi, savunma sanayisine yönelik ambargoların kaldırılması taleplerini sıralayan Erdoğan, “Diplomasi ve diyaloğun her türlüsüne açık olan ülkemiz, bu çabaların aday ülkelerin ikna edilmesine odaklanmasını tavsiye etmektedir. Terörle mücadele konusunda gönülsüz olan hiçbir ülkenin Ankara’da talimat verebileceği hiçbir makam bulunmamaktadır.”

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow