hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ermenistan, Rusya ile köprüleri yaktı: ''Geri dönmeyi planlamıyoruz!''

  KAYNAKCNN TÜRK

  Azerbaycan'a kaybedilen Karabağ Savaşı'nın ardından Rusya ile ilişkileri gerilen Ermenistan, tansiyonu yükseltecek bir adım daha attı. Rusya'nın hakimiyetindeki çok sayıda eski Sovyet ülkesinin oluşturduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden çekileceğini açıkladı. Başkent Erivan'da binlerce kişi sokaklara döküldü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ermenistan Rusya ile köprüleri yaktı. Daha önce Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne katılımını donduran, ortak askeri tatbikatlara katılımını iptal edip zirvelere katılmayan Ermenistan şimdi de Rusya'nın hakimiyetindeki çok sayıda eski Sovyet ülkesinin oluşturduğu güvenlik ittifakından çekileceğini açıkladı.

  Ermenistan, Rusya ile köprüleri yaktı: Geri dönmeyi planlamıyoruz

  Paşinyan, ''Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ittifaktan ayrılacağız; bizi bununla korkutmaya çalışmayın. Ne zaman ayrılacağımıza biz karar vereceğiz. Söyleyeceğiz, karar vereceğiz. Sizce bir sonraki adımımız ne olmalı? Elbette geri dönmeyi planlamıyoruz. Başka yolu yok.'' dedi.

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, meclis oturumunda yaptığı konuşmanın devamında, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyelerini de suçladı;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ''Balon ittifakını kuranlar suçludur. O ittifakın üyeleri sadece anlaşma gereği sorumluluklarını yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda Azerbaycan'ın bize karşı savaş planlamasına da yardımcı oluyorlar. Onlar suçlu olanlardır.'' ifadelerini kullandı.

  Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın mecliste bu sözleri sarf ettiği dakikalarda başkent Erivan'daki parlamento önünde de istifasını isteyen binlerce kişi gösteri düzenledi. Eylemcilerin polis kordonunu aşmaya çalışması sırasında şiddetli çatışmalar çıktı.

  Ermenistan, Rusya ile köprüleri yaktı: Geri dönmeyi planlamıyoruz

  Gösterilerde 17'si polis memuru olmak üzere yaklaşık 100 kişi yaralandı. 98 gösterici gözaltına alındı.

  Ermenistan, Rusya ile köprüleri yaktı: Geri dönmeyi planlamıyoruz

  Yaralılar arasında en az 10 gazeteci var. Ülkenin Gazeteciler Birliği, polisin orantısız müdahalesi olarak tanımladığı durumu kınayan ve suçluların yargılanmasını talep eden bir bildiri yayınladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow