hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Etna Yanardağı nerede, hangi ülkede? Dumanları birçok ülkeye ulaşmıştı!

  Etna Yanardağı nerede, hangi ülkede Dumanları birçok ülkeye ulaşmıştı
  expand

  Dönem dönem meydana gelen patlamalar nedeniyle duman ve külleri farklı bölgelere de aktarılan Etna Yanardağı geçtiğimiz günlerde bir kez daha patlama gerçekleştirmişti. Peki, Etna Yanardağı nerede, hangi ülkede?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Etna Yanardağı’nda meydana gelen patlama sonrasında dumanların birçok ülkeye ulaşması bazı iddiaları da beraberinde getirmişti. Yanardağdan savrulan küllerin asit yağmuruna dönüştüğü iddiaları sonrasında açıklama geldi.

  ETNA YANARDAĞI NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

  Etna Yanardağı, İtalya'nın Sicilya adasının doğu kıyısında yer almaktadır. Dünyadaki en aktif volkanlardan biridir ve deniz seviyesinden yaklaşık 3.329 metre yüksekliktedir. Volkan, Messina ve Catania şehirleri arasında yer alır ve yamaçları Metropolitan City of Catania'ya kadar uzanır. Etna Dağı popüler bir turizm merkezidir ve sık sık meydana gelen patlamaları ve çarpıcı volkanik manzaralarıyla bilinir.

  ASİT YAĞMURU İDDİALARI DOĞRU MU?

  İtalya’daki Etna Yanardağı'nın faaliyete geçmesiyle kül bulutlarının Türkiye'ye doğru geldiği ve asit yağmuru iddiaları üzerine Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamada, “Sözkonusu Etna kaynaklı kül bulutlarının ülkemize etkilemesi beklenmemektedir" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada, “Avrupa’nın en aktif yanardağı olan İtalya'daki Etna Yanardağı 21-22 Mayıs 2023 tarihlerinde yeniden faaliyete geçmiştir. Genel müdürlüğümüzce son yapılan HYSPLIT tahmin modeli ileri yörünge analizlerine göre Etna kaynaklı kül bulutlarının Yunanistan’ın güneyinden geçerek deniz üzerinden doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir. Söz konusu Etna kaynaklı kül bulutlarının ülkemizi etkilemesi beklenmemektedir. Genel Müdürlüğümüzce kül bulutlarının hareketi 7/24 esasına göre takip edilmektedir" ifadelerine yer verildi. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow