Exxon Mobil'e 500 milyon dolar 'çevre' cezası

Exxon Mobil'e 500 milyon dolar 'çevre' cezası

Exxon Mobil'e 500 milyon dolar 'çevre' cezası

ABD'de, federal temyiz mahkemesi, 1989 yılında Alaska'daki çevre felaketiyle ilgili davada, dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil'e, 500 milyon dolar faiz ödeme cezası verdi.

San Francisco kentindeki 9. Temyiz Mahkemesi, 1996 yılından itibaren olmak üzere şirketin 500 milyon dolar faiz ödemesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, ABD Yüksek Mahkemesi'nin Haziran 2008'de, Exxon Mobil'in 507,5 milyon dolar tazminat ödemesi yönündeki kararını onayladı.

Şirketi 507,5 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum eden ABD Yüksek Mahkemesi, şirketin faiz ödeyip ödememesi konusunda karar vermeyi reddetmiş ve kararı temyiz mahkemesine bırakmıştı.

Exxon Mobil'e dava açanların avukatlarından Stanford Üniversitesi'nden hukuk profesörü Jeffrey Fisher, "Başka bir engeli daha temizlediğimiz için mutluyuz ve mümkün olan en kısa zamanda davayı sonuçlandırabileceğimiz konusunda
umutluyuz" dedi.

Şirketin sözcüsü, karar gözden geçirildikten sonra açıklama yapacaklarını söylerken, Exxon Mobil'in, faiz ödemesiyle ilgili kararı temyiz edebileceği belirtildi.

Exxon Valdez isimli petrol tankeri, 1989 yılında Alaska'da kayalıklara çarpmış, tankerden denize sızan 41,64 milyon litre petrol 1,930 kilometre uzunluğundaki kıyıyı kirletmişti.

Bu dava sırasında mahkeme, önce şirketi 1994 yılında 5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmiş, 2006 yılında federal temyiz mahkemesi bu rakamı yarıya indirmişti.

Yüksek Mahkeme, Haziran 2008'de ise 2,5 milyar dolar tazminatı azaltarak, şirketi 507,5 milyon dolar tazminat ödeme cezasına çarptırmıştı.