hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FARC lideri Gentil Duarte Venezuela’da öldürüldü

  FARC lideri Gentil Duarte Venezuela’da öldürüldü
  expand
  KAYNAKİHA

  Kolombiya hükümeti, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) lideri Gentil Duarte’nin Venezuela topraklarında çıkan bir çatışmada öldürüldüğünü açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kolombiya'da barış anlaşması yaparak silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) silah bırakmayı reddeden iki büyük grubundan birinin lideri olan Gentil Duarte olarak bilinen Miguel Botache Santillano’nun öldürüldüğü bildirildi. Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano yaptığı açıklamada, Duarte’nin Venezuela’nın Zulia eyaletinde uyuşturucu kaçakçıları ve terörist gruplar arasında yaşanan çatışmada hayatını kaybettiğini ifade ederek, Duarte’nin ölüm haberinin Kolombiya istihbarat birimleri tarafından aktarıldığını açıkladı.

  Kolombiya hükümeti 2016 yılında Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile barış imzalamış ve örgüt silah bırakmayı kabul etmişti. Ancak örgüt içinde bazı muhalif gruplar anlaşmaya karşı çıkarak silahlı eylemlerine ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlar işlemeye devam etmişti.

  KOLOMBİYA, VENEZUELA'YI SUÇLAMIŞTI

  FARC’ın muhalif liderlerinden olan ve Kolombiya hükümeti tarafından en çok arananlar listesinde yer alan Duarte ise geçen yıl Kolombiya güvenlik güçleri tarafından kedisini yakalamak için yapılan operasyonlar sonrasında Venezuela’ya kaçmıştı. Kolombiya hükümeti, bu nedenle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu teröristlere kucak açmakla suçlamıştı.

  TUTUKLAMA EMRİ BULUNUYORDU

  Kolombiya'da Duarte hakkında cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ve suç amaçlı organize örgüt kurmak gibi suçlardan tutuklama emri bulunuyordu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow