hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fatih Birol, G7’deki o kareyi anlattı

  Fatih Birol, G7’deki o kareyi anlattı
  expand

  Japonya’da yapılan G7 zirvesinde liderlere hitap eden Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol, ABD Başkanı Biden ve Fransa lideri Macron ile çekilmiş fotoğrafını ‘Oturumlar arasında iki liderle sohbet etmek harika’ notuyla paylaştı. (Hürriyet-Emre ESER)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uluslararası Enerji Ajansı (İEA) Başkanı Fatih Birol, G7 Zirvesi’nde dünya liderlerine hitap etti. Enerji dünyasındaki son gelişmeleri liderlerle beraber özel bir oturumda konuştu.

  HÜRRİYET’E NOT GÖNDERDİ

  Özellikle güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir enerji piyasası ele alındı. Oturum sonrasında verilen arada UEA Başkanı Fatih Birol, ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oldukça samimi olan bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta Biden, Fatih Birol’un omzuna elini atmış vaziyetteyken Macron’da parmağı ile Birol’u işaret ediyordu.

  BİRAZ DA FUTBOL

  Hürriyet’e o anlarla ilgili detayları içeren bir not gönderen Fatih Birol, “Sayın Biden ve Sayın Macron ile güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlardaki son bir yıllık hızlı büyümeyi tartıştık. Güneş (enerjisi) son bir yıl içinde yüzde 40 büyüdü. Elektrikli otomobiller ise yüzde 55 büyüdü. Her iki alandaki büyüme de dünya rekoru. O anlarda iki liderle bunları konuşuyorduk” dedi. Birol, Biden ve Macron ile bu konularda sohbet etmenin de harika olduğunu söyledi. Birol’un zirvede yan yana geldiği diğer bir isim de Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva oldu. Lula ile enerji konularını ve iklim hedeflerini konuşmanın ve görüş alışverişinde bulunmanın oldukça keyifli olduğuna değindi. Fatih Birol, ayrıca ortak zevkleri olan futbola da vurgu yaptı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow