Feridun Sinirlioğlu Washington'da

Feridun Sinirlioğlu Washington'da

Feridun Sinirlioğlu Washington'da

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Washington'daki temasları çerçevesinde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland'ın günlük basın brifinginde verdiği bilgiye göre, Sinirlioğlu, Türkiye ile ABD arasındaki düzenli istişareler kapsamında dün ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmeler yaptı ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns ile bir araya geldi.

Nuland, görüşmenin bir bölümüne ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da katıldığını bildirdi.

Görüşmede ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Phil Gordon, Yakın Doşu İşleri Müsteşar Yardımcısı Beth Jones ve Enerji İşleri Özel Temsilcisi Carlos Pascual da hazır bulundu.

Nuland, görüşmede Suriye, Irak, İran konusundaki uluslararası dayanışmanın önemi ve Ortadoğu barışını teşvik etme çabalarının ele alındığını, ayrıca Türkiye'nin terörle mücadele, ülkede adalet ve hukukun üstünlüğünü derinleştirme ve ABD-Türkiye ekonomik bağlarını güçlendirme çabalarına ABD'nin devam eden desteğinin gündeme geldiğini belirtti.

Victoria Nuland, bir gazetecinin, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un da dün bakanlıkta temaslarda bulunduğunu hatırlatarak, görüşmede Türkiye-İsrail ilişkilerinin de gündeme gelip gelmediğine yönelik bir sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Türklerle ne zaman görüşsek İsrail konusu genellikle gündeme gelir. İsraillilerle de ne zaman görüşsek Türkiye konusu gündeme gelir. Ayalon görüşmesiyle ilgili spesifik bir bilgim yok ama her iki ülkenin müttefikleri olarak, onlar arasında diyaloğun artırılması ve daha iyi ilişkiler tesis edilmesini desteklemeye çalışıyoruz."
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber