Finlandiya: Avrupa Birliği yeterince güçlü değil

Finlandiya: Avrupa Birliği yeterince güçlü değil

Finlandiya: Avrupa Birliği yeterince güçlü değil

NATO'ya üyeliğe hazırlanan ve son zamanlarda ABD ile peş peşe silah satın alımı anlaşmalarına imza atan Finlandiya'da Başbakan Sanna Marin, Ukrayna çatışması devam ederken Batılı ülkelerin savunmalarını güçlendirmesi gerektiğini öne sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ABD'nin Ukrayna ihtilafında oynadığı rol olmasaydı Batı Avrupa ülkelerinin şu anda tehlikeli bir yerde olacağını ve Avrupa Birliği'ni savunma yetenekleri oluşturma çabalarını artırmaya çağırdı.

Avustralya ziyareti sırasında konuşan NATO adayı, Batı Avrupa'nın mevcut krizle tek başına başa çıkmak için iyi bir konumda olmadığını belirtti. Marin, “Size karşı acımasızca dürüst olacağım, Avrupa yeterince güçlü değil. ABD Ukrayna savaşına dahil olmasaydı başımız belaya girerdi” ifadelerini kullandı.

Marin'e göre, NATO ile uyumlu Avrupa devletleri kapasitelerini güçlendirmeli: "Avrupa savunması ve Avrupa savunma endüstrisi söz konusu olduğunda da bu yetenekleri geliştirdiğimizden emin olmalıyız." diyen Marin,  Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun Helsinki'nin siyasi hesaplarını "bir gecede" değiştirdiğini de kaydetti.

Çin evlilik kriziyle karşı karşıya

Çin evlilik kriziyle karşı karşıya

Mayıs ayında Finlandiya ve Kuzey komşusu İsveç, NATO'ya katılmak için başvuruda bulundu. Blok bu talebi yerine getirirken, iki ülkenin teklifi henüz 30 üyesinin tamamı tarafından onaylanmadı.

ABD ve Finlandiya arasında Kasım ayının başından bu yana yapılan 4 büyük silah alımı anlaşması gerçekleşti. 

FİNLANDİYA'NIN ÜYELİK SÜRECİ

Macaristan'ın Finlandiya ve İsveç'in başvurularını önümüzdeki günlerde onaylaması beklenirken, yeni üye kabul etmeden önce oybirliğiyle onay verilmesi gereken NATO bloğunda kalan son ülke Türkiye olacak. Ankara, iki İskandinav devletini terör örgütü gruplarını barındırmaktan vazgeçmeye çağırıyor ve ittifakı genişletmeyi kabul etmeden önce endişelerinin giderilmesi gerektiğini vurguluyor.