Fransa Ulusal Meclisi, soykırımı inkara ceza getirdi

Fransa Ulusal Meclisi, soykırımı inkara ceza getirdi

Fransa Ulusal Meclisi, soykırımı inkara ceza getirdi

Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen yasa değişikliği teklifiyle, Ermeni soykırımını reddetmenin artık cezai yaptırımı var. Yasayla, "savaş, insanlık ve nefret suçlarının" inkarı 45 bin Euro para ve 1 yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa'dan 1915 olaylarıyla ilgili yeni bir hamle geldi. Fransa Ulusal Meclisi, insanlığa karşı suçların cezalandırılmasını içeren yasa kapsamında Ermeni soykırımının reddini cezalandıran bir düzenlemeyi onayladı. Yasa fiilen Ermeni soykırımının reddini cezalandırmaya ilişkin, ancak lafzında "savaş, insanlık ve nefret suçlarının inkarı" deniliyor. Yasa, 21 milletvekilinin katıldığı oturumda oy birliğiyle kabul edildi.

Almanya soykırımı kabul etti

Fransa'da Ermeni soykırımı tasarısı onaylanmadı

Genel anlamda savaş suçlarının inkarını cezalandıran yasaya hükumetten gelen bir önergeyle "sorumluluları yargı karşısına çıkarılmayan insanlığa karşı işlenmiş suçların inkarı da dahil" ibaresi eklendi. Ancak bu suç, "inkarın nefret ve şiddete yöneltmesi" şartıyla sınırlandırıldı.

Papa neden soykırım dedi?

Yasayla "savaş, insanlık ve nefret suçlarının" inkarının 45 bin Euro para ve 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülüyor.

Fransa Ulusal Meclisi, 2001'de "Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır" ifadesini içeren yasayı onaylamıştı. 2006'da ise Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini onaylamış, fakat Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yasanın senatoya gelmesini engellemesi üzerine teklif yasalaşmamıştı. Benzer bir kanun teklifi, 2011 yılında tekrar Fransa Meclisi Genel Kurulunda kabul edilmiş, ancak yasa 2012'de Anayasa Konseyi kararıyla iptal edilmişti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber