hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa’da gözler Anayasa Mahkemesi’ndeydi: İsyan getiren yasaya onay!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKİHA

  Fransa'da mahkeme, Macron yönetiminin meclis onayı almadan kabul ettiği emeklilik yaşını 62'den 64'e yükselten yasa ile ilgili kararını verdi. Fransa'da emeklilik yaşını 64'e yükselten yasa Anayasa Mahkemesi tarafından onaylandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa'da Anayasa Mahkemesi, emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkartılması da dahil olmak üzere ülkede protestolara yol açan tartışmalı emeklilik yasasının önemli bir bölümü onayladı. Mahkeme, bir "kıdem endeksi" oluşturulması gibi yasada öngörülen bazı bölümlerin ise reddedilmesini kararlaştırdı. Muhalefet partilerinin yasanın kabulü için referandum düzenlenmesi yolundaki talepleri ise reddedildi.

  Ülke genelinde protestolara yol açan reforma göre, Fransa'da 1 Eylül'den itibaren emeklilik yaşı her yıl 3 ay kademeli olarak artırılacak. Emeklilik yaşı 2027'de 63 yıl 3 aya, 2030'da ise 64 yıla ulaşacak. 2027'den itibaren emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

  CNN Türk Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin AYM'den geçen yasaya ilişkin detayları aktardı. Morin, "Bütün çalışanların istemediği ve reddettiği yasa onaylandı. Halk oylamasına gidilecek mi? sorusu üzerine verilen 2 karardan biri olumsuzdu. 2 başvuru yapılmıştı. İlki için referandum reddedildi, ikincisi için Mayıs ayında karar verileceği belirtildi. Anayasa Mahkemesi'nden işçilerin lehine hiçbir karar çıkmadı. Burada Anayasa Mahkemesi önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Macron, Salı günü sendika temsilcilerini Elize Sarayı'na davet etti." ifadelerini kullandı. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow