hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa'da Hollande yeniden siyaset sahnesinde

  Fransada Hollande yeniden siyaset sahnesinde
  expand

  Fransa'da 2012-2017 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten François Hollande erken seçimlerde Sosyalist Partiden (PS), Correze vilayeti milletvekili adayı olduğunu söyleyerek ülke siyasetine geri döndüğünü açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hollande'ın Fransız La Montagne gazetesine cumartesi günü yaptığı açıklama, yükselen aşırı sağ gruplara karşı, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), PS, Fransa Komünist Partisi (PCF) ve çevreci Yeşillerden (EELV) oluşan "Yeni Halk Cephesi" (Le Nouveau Front populaire) adlı sol ittifaka destek vereceğini söylemesinin ardından geldi.

  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağ Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) 9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde iktidar partisini mağlup ederek iki katından fazla oy alması ardından seçim çağrısında bulunmuştu. İlk tur 30 Haziran'da, ikinci tur ise 7 Temmuz'da yapılacak.

  Fransada Hollande yeniden siyaset sahnesinde

  SOSYALİST PARTİ'NİN HOLLANDE'A TEPKİSİ

  Sosyalist Parti, resmi X hesabında Hollande'ın adaylığı konusunda soğukkanlı bir mesaj yayınlayarak, bu hamleyi "not ettiklerini" belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransız haber ajansı Agence-France Presse (AFP), adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir parti yetkilisinden aldığı bilgilere göre, bu haber karşısında "yıkıldıklarını" ama bir yandan da durumu kabul ettiklerini ve "Mümkün olan en geniş sol kanadı istediğimizi söylemiştik" dediğini aktardı.

  Hollande, Fransa tarihinde popülaritesi en düşük cumhurbaşkanlarından biri olarak biliniyor. Hollande'ın radikal solun bazı kesimleriyle arasının açık olduğu bilinirken, Sosyalistler de ona şüpheyle yaklaşıyor.

  (Kaynak: Euronews Türkçe)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow