hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa’da şirketlerin hafta sonu ve hafta içi öğle saatinde müşterileri araması yasaklandı

  Fransa’da şirketlerin hafta sonu ve hafta içi öğle saatinde müşterileri araması yasaklandı
  expand

  Fransa'da şirketlerin hafta sonları ve hafta içi öğle saatlerinde telefonla müşterileri araması yasaklandı. Uygulama Mart 2023'ten itibaren devreye girecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa’da yayımlanan bir kararnameye göre şirketler vatandaşları yalnızca pazartesiden cumaya, sabah 10'dan öğlen 1'e ve öğlen 2'den akşam 8'e kadar arayabilecek. Şirketlerin telefonla müşterileri arama girişimleri de sınırlandırılacak.

  Dünya genelinde, hafta içi ve hafta sonu herhangi bir zamanda promosyon ürünleri için aranmaktan rahatsız olanların sayısı artıyor. Birçok kişi gereksiz ya da ısrarlı aramalardan şikayetçi.

  Fransa'da şirketlerin "keyfi aramaları" artık sınırlandırılıyor.

  Hükümetin çıkardığı kararnameye göre 1 Mart 2023'ten itibaren reklam amaçlı telefon görüşmelerine pazartesiden cumaya sabah 10'dan öğlen 1'e ve öğlen 2'den akşam 8'e kadar izin verilecek.

  Hafta sonları ise tüm gün yasak olacak. Ayrıca şirketlerin ısrarlı aramaları da sınırlandırılacak. Bir şirket temsilcisi, pontansiyel bir müşteriyi en fazla 4 kez arayabilecek.

  Fransa'da tüketici dernekleri bu önlemi yeterli bulmadı ancak söz konusu düzenlemenin istihdamı olumsuz etkileyebileceği yönündeki kaygılar nedeniyle uzlaşmaya gidildi. Fransa'da çağrı merkezleri yaklaşık 60 bin kişiye istihdam sağlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şirketlerin yeni düzenlemeye adapte olmaları için kararname Mart 2023'te yürürlüğe girecek.

  Tüketici derneklerine göre yeni düzenlemeye uymayan şirketler Rekabet, Tüketici İşleri ve Dolandırıcılık Kontrolü Genel Müdürlüğü'ne (DGCCRF) şikayet edilecek. Fransız basınına göre 2021'de şirketlere yönelik şikayetlerin ardından yapılan incelemeler sonucunda 138 firmaya 3,5 milyan euro ceza kesildi.
  Kaynak: Euronews Türkiye

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow