hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa'da siyasi kriz büyüyor! Macron sessizliğini bozdu

  KAYNAKCNN TÜRK

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sessizliğini bir mektupla bozdu. Genel seçimlerin ardından yazılı açıklama yapan Macron, "Taraflar uzlaştığında başbakanı açıklayacağım" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "TARAFLAR UZLAŞMA SAĞLADIĞINDA BAŞBAKANI ATAYACAĞIM"

  "Değerli kadın, erkek tüm Fransızlar, geçtiğimiz hafta sözünüzü söylediniz, aşırı sağın ilk turdaki yüksek oyuna rağmen bunu açıkça reddettiniz." diye başladı, taraflar uzlaşsın diye noktaladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'daki erken genel seçimlere dair sessizliğini yazılı bir açıklamayla bozdu.

  Fransada siyasi kriz büyüyor Macron sessizliğini bozdu

  Macron, mektubunda "Kimse kazanmadı" dedi. Tüm güçleri koalisyon yapmaya çağırdı.

  MACRON'DAN HALK CEPHESİ'NE HÜKÜMETİ KURMA İZNİ YOK

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oyların çoğunluğunu alarak birincisi olan radikal sol ittifak Yeni Halk Cephesi Macron'a çağrı yapmıştı. Halk Cephesi, gelenek olduğu üzere birinci olan ittifaka başbakan belirleme yetkisinin verilmesi için seslenmişti. Ancak Macron bu mektubuyla "Halk cephesine yetki vermeyeceğim" demiş oldu.

  Fransada siyasi kriz büyüyor Macron sessizliğini bozdu

  Macron'un sözlerine muhalefetten de tepkiler yükseldi. Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Fabıen Roussel "Macron seçime saygı duymuyor" ifadelerini kullandı.

  ''MACRON SEÇİME SAYGI DUYMUYOR''

  Frans 2 kanalına konuşan Sosyalist Parti Başkanı Olıvıer Faure ise "Bir cumhuriyetçi olarak cumhurbaşkanının yasaya saygı duyması ve solcu bir başbakanı ataması gerekiyor" dedi.

  Aşırı sağcı ulusal birlik lideri Marıne Le Pen de Macron'un mektubuna tepki gösterdi. "Macron bu kez de seçilmesine yardım ettiği boyun eğmeyen Fransa hareketine mi baraj kuruyor, bu sirk değersizleşiyor" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow