hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa’nın konuştuğu ‘sırt çantalı kahraman’

  Fransa’nın konuştuğu ‘sırt çantalı kahraman’
  expand
  KAYNAKCnnturk.com - Dış Haberler

  Fransa, Annecy bölgesinde çocuklara düzenlenen saldırıyla derinden sarsıldı. Parkta elindeki bıçakla dehşet saçan ve 4’ü çocuk 6 kişiyi yaralayan saldırganı elindeki sırt çantasıyla uzaklaştırmaya çalışan 24 yaşındaki Henri ise kahraman ilan edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dehşeti durdurabilmek için yanında kullanabileceği sadece sırt çantası vardı. O da cesur bir şekilde saldırganla yüzleşerek, sırt çantasını çocukları kurtarmak için siper olarak kullandı.

  Fransa ‘sırt çantalı kahramanı’ konuşuyor…

  Suriye kökenli olduğu belirlenen ve mülteci statüsüne sahip olduğu belirtilen 31 yaşındaki bir kişi,  Annecy Gölü yakınındaki parkta çocuklara bıçakla saldırdı. Saldırıda 4’ü çocuk olmak üzere 6 kişi yaralandı. 2 çocuğun durumunun ağır olduğu bildirildi.

  Bölgedeki katedralleri gezmek için Annecy’de bulunan 24 yaşındaki Henri, bir anneyi çaresizce çocuklarını korumaya çalışırken görünce bıçaklı saldırganı engellemek için parka gitti.

  Olaya ilişkin görüntülerde Henri’nin yanındaki 2 sırt çantasından birini saldırganı uzaklaştırmak için kullandığı, saldırganın üzerine doğru çantayı defalarca savurduğu, peşinden koştuğu görüldü.

  Fransa’nın konuştuğu ‘sırt çantalı kahraman’

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa basınında ve sosyal medyada Henri ‘sırt çantalı kahraman’ olarak anılıyor.

  Yerel basında yer alan haberlere göre soyadı henüz açıklanmayan Henri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüşecek.

  Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 31 yaşındaki saldırganın İsveç'te mülteci statüsüne sahip olduğunu ve Suriye kökenli olduğunu belirtti.

  Saldırganın sabıka kaydı veya psikiyatrik kaydı olmadığını aktaran Borne, saldırıyı “korkunç” olarak nitelendirdi.

  Fransa’nın konuştuğu ‘sırt çantalı kahraman’

  Soruşturmayı yürüten savcı Line Bonnet-Mathis ise, saldırganın gözaltına alındığını ve şu an terör bağlantısının bulunmadığını aktardı.

  Fransa Ulusal Meclisinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

  CNN TÜRK Paris temsilcisi Arzu Çakır Morin, dün saldırgan hakkında bilinenleri şu sözlerle aktarmıştı: “Saldırı öncesinde boynundaki haçı çıkarıyor ve İsa adına diye bağırarak bu saldırıyı gerçekleştiriyor. Kayıtlarda Suriyeli bir sığınmacı olduğu, 10 yıl öne İsveç’e gittiği ve İsveçli bir kadınla evlendiği, 3 yaşında bir çocuğu olduğu belirtiliyor. “

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow