hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  G20’de Şi ile Trudeau arasında gergin diyalog: Görüşmenin basına sızdırılmasına tepki gösterdi

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, G20 Liderler Zirvesi'nde Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya tepkisini dile getirdi. İki lider arasında yaşanan gergin anlar ise kameralara yansıdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Endonezya’nın Bali Adası’nda G20 Liderler Zirvesi'nde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptıkları görüşmenin basına yansımasına tepki gösterdi. O anlarda ise kameralar kayıttaydı.

  Kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmenin detaylarının sızdırılmasına tepki gösteren Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, “Konuştuğumuz her şey gazetelere sızdırılmış, bu doğru değil” dedi.

  Çevirmen aracılığı ile gerçekleşen ayak üstü tartışmada Cinping, Kanada Başbakanı Trudeau’yu samimiyetsiz olmakla itham etti.

  G20’de Şi ile Trudeau arasında gergin diyalog: Görüşmenin basına sızdırılmasına tepki gösterdi

  Kanada Başbakanı Trudeau ise çevirmenin sözünü tamamlamasını beklemeden, "Biz Kanada'da açık, özgür ve dürüst diyaloğa inanıyoruz ve bunu sürdürmeyi istiyoruz. Yapıcı şekilde birlikte çalışmayı sürdüreceğiz fakat anlaşamadığımız noktalar olacaktır." yanıtını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şi ise Trudeau'ya, "O halde önce koşulları oluşturalım." diye cevap vererek konuşmayı noktaladı.

  BBC’de yer alan haberde Cinping’in Trudeau’ya tepkisinin, görüşmede tartışıldığı iddia edilen Kanada seçimlerine müdahale ve Çin’in casusluk faaliyetlerine yönelik olabileceği belirtildi.

  Gergin oldukları gözlenen iki lider de konuşmanın ardından el sıkışarak farklı yönlere doğru uzaklaştı.

  Geçtiğimiz günlerde Kanada polisi, ülkenin en büyük elektrik üreticisi Hydro-Quebec şirketinde çalışan Çinli bir araştırmacıyı gözaltına almıştı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow