hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze’de 21 bin çocuk kayıp

  Gazze’de 21 bin çocuk kayıp
  expand
  KAYNAKhurriyet.com.tr

  İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda binlerce çocuk hayatını kaybetti. İngiliz yardım kuruluşu Save the Children ise (Çocukları Kurtarın), Gazze’de 9 aydır süren savaşta en az 21 bin çocuğun ‘kayıp’ durumda olduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuruluş, Filistinli çocukların bombardımanlarda yıkılan evlerin enkazı altında mahsur kaldığını, İsrail güçleri tarafından gözaltına alındıklarını, işaretsiz mezarlara gömüldüklerini veya kaybolduklarını bildirdi.

  Gazze’deki mevcut koşulların bilgi toplamak ve doğrulamayı neredeyse imkânsız hale getirdiğini kaydeden kuruluş, “En az 17 bin çocuğun refakatsiz kaldığını, yaklaşık 4 bin çocuğun da enkaz altında olduğunu, bilinmeyen sayıda çocuğun da toplu mezarlarda gömülü olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi. Gözaltına alınan çocukların akıbetleri ise bilinmiyor.

  6 ÇOCUK HAN YUNUS’A NAKLEDİLDİ

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), durumu kritik 6 Gazzeli çocuğu Filistin toprakları dışındaki hastanelerde tedavi görmeleri için Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki El-Ehli Baptist Hastanesi’nden güneydeki Han Yunus şehrine nakletti. Çocukların Gazze Şeridi’nden ayrılmaları bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow