hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze'de can pazarı... Yaşamını yitirenlerin sasısı 34 bin sınırına yaklaştı

  Gazzede can pazarı... Yaşamını yitirenlerin sasısı 34 bin sınırına yaklaştı
  expand
  KAYNAKİHA

  İsrail'in son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 56 Filistinlinin daha hayatını kaybetti. Son kayıplarla birlikte 7 Ekim'den bu yana toplam can kaybı en az 33 bin 899'a yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki katliamlarına 194 gündür devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne son 24 saatte düzenlediği 6 saldırıda 56 kişinin hayatını kaybettiği, 89 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Açıklamada, saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 33 bin 899'a, yaralı sayısının ise 76 bin 664'e yükseldiği belirtildi.

  TOPLAM CAN KAYBININ DAHA YÜKSEK OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

  İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazından çıkarılamayan binlerce ceset bulunması nedeniyle toplam can kaybı sayısının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

  Saldırılarda hayatını kaybedenlerden 14 bin 520'den fazlasının çocuk, 10 bin kişinin ise kadın olduğu ifade edildi. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yayınlanan raporda, öldürülen kadınlardan yaklaşık 6 bininin anne olduğu, 19 bin çocuğun ise öksüz kaldığı kaydedildi. İsrail'in saldırılarından sağ kurtulan Filistinli kadınların yerinden edildiği, dul kaldığı ve açlıkla karşı karşıya olduğu vurgulanan raporda, İsrail'in Gazze'ye karşı savaşının aynı zamanda "kadınlara yönelik bir savaş" olduğu belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ise yerel basına yaptığı açıklamada, Gazze'de artık ateşkes sağlanması gerektiğini belirterek, İsrail'e Filistin halkını büyük ölçüde etkileyen Gazze'deki askeri operasyonlarını durdurma çağrısında bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow