hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze'de karanlık Kurban Bayramı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail'in saldırılarının sürdüğü Gazze'de ve işgal altındaki Filistin topraklarında her şeye rağmen bayram namazı kılındı. Gazzeliler, bu bayram namazını "işgale karşı" kıldıklarını söyledi. Anne ve babalar, enkazların altında yatan çocuklarının ruhuna dualar etti. "Yaşamamızı istemeyenlere karşı yaşayacağız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Bayram namazına genellikle sokaklarda her yerde gülümseyerek, neşeyle geliriz. Bu bayram, bayram namazına yas tutarak geldim, oğlumu kaybettim.”

  Dünya üzerinde milyonlarca Müslümanın en sessiz bayramı orada. Namazda ne bir çocuk sesi ne fısıltılı dualar. Burası, Birleşmiş Milletler'in çocuklar için en korkunç yer dediği Gazze.

  Gazzede karanlık Kurban Bayramı

  “Bombardımana rağmen, yıkıma rağmen, tehcire rağmen, açlığa rağmen, Siyonist işgal makinesinin yaptığı her şeye rağmen, ayetleri okumaya geldik.”

  “Evet, öfkeliyiz, üzgünüz, savaş var ve Arap ulusları bizi hayal kırıklığına uğrattı, ancak yaşamamızı istemeyen herkese rağmen yaşamaya devam edeceğiz. Haklarımızı Allah’ın izniyle zorla alacağız. İnşallah bu son savaşımız olacak.”

  Gazzede karanlık Kurban Bayramı

  Her şey gibi, bu namaz da sessiz bir direniş işgale karşı. Cibaliye Kampı'nda bir cami bile kalmayınca Gazzeliler enkazların ve belki de altında yatanların üzerine kıldı namazlarını. Ölen binlerce hemşehrilerine yas tuttular.

  İşgal altındaki Batı Şeria'da da durum farklı değildi. Bölge sakinleri bayram namazını 7 Ekim'den bu yana öldürülen 500'ü aşkın kişinin ve Gazze'de öldürülen Filistinlilerin yasıyla kıldılar.

  “Bugün bayram değil. Biz iyi değiliz. Gazze, Cenin, Nablus iyi olana kadar biz de iyi olmayacağız.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazzede karanlık Kurban Bayramı

  Bu bayram tüm Filistin'de tek dua, Gazze'de savaşın sona ermesi.

  “Gazze'ye bir mesaj gönderiyoruz. Yakında zafer umuyoruz ve Allah size güç versin ve işinizi kolaylaştırsın. Allah'ın izniyle kurtuluşa kadar tüm Filistin yanınızda.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow