hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze’ye insani yardım için 'deniz koridoru' açılmasına İsrail’den ön onay

  Gazze’ye insani yardım için deniz koridoru açılmasına İsrail’den ön onay
  expand
  KAYNAKİHA

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) üzerinden Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması için “deniz koridoru” açılmasına İsrail'den ön onay çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana tüm şiddetiyle sürerken, İsrail, GKRY üzerinden Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması için “deniz koridoru” açılmasına ön onay verdi.

  "HALA ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN BAZI LOJİSTİK SORUNLAR VAR"

  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat yaptığı açıklamada, İsrail'in uluslararası insani yardımların deniz yoluyla Gazze Şeridi’ne gönderilmeden önce GKRY’de "İsrail gözetiminde" kontrol edilmesini sağlayacak bir sistemi geçici olarak onayladığını söyleyerek, "Bu rotayı kullanmak için temel bir izin var, ancak hala çözülmeyi bekleyen bazı lojistik sorunlar var" dedi.

  YARDIMLAR GKRY'DEKİ LARNAKA LİMANI'NDA TOPLANACAK

  GKRY basınında yer alan haberlerde, GKRY tarafından kendilerine düşen gerekli prosedürleri tamamladığı ancak Gazze'ye gidecek gemilerin ve mürettebatın güvenliğinin yanı sıra yardımları kimin teslim alacağı konusunun tartışıldığı olduğu ifade edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GKRY, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in 20 Aralık’ta yaptığı ziyarette Gazze’ye giren insani yardımların ölçeğini artırmak için GKRY üzerinden Gazze Şeridi’ne yardımların ulaştırılması için “deniz koridoru” açılması önermişti. İnsani yardımların GKRY’deki Larnaka Limanı'nda toplanması ve denetlenmesinin ardından deniz yoluyla Gazze’ye ulaştırılması ve yardımların aralarında İsrail'den temsilcilerin de bulunduğu ortak bir komite tarafından kontrol edilmesi planlandığı aktarılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow